2016. március 31-én, került sor a Külgazdasági és Külügyminisztériumban a „Régen volt? Hol is volt?” középiskolai vetélkedő szuperdöntőjére. A szuperdöntőn 14 csapat mérkőzött meg egymással: a diákok egy-egy 5 perces színdarab előadásával mutatták be, hogyan látják, hogyan dolgozzák fel a Holokauszt egy-egy általuk kiemelt témakörét.

A rendezvényt a házigazda Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára, Mikola István nyitotta meg. Beszédében a többi között hangsúlyozta: természetes, hogy immár évek óta a Külügyminisztérium ad otthont a versenynek. Wallenberg diplomata volt – mondta -, aki feladatát úgy töltötte be, hogy a legmagasabb, egyetemes erkölcsi parancsnak engedelmeskedett:  az emberi élet és az emberi méltóság védelmében lépett fel egy embertelen korszakban, több tízezer zsidó honfitársunk életét mentve meg a vészkorszak idején. Európa és Magyarország akkor tudja biztosítani polgárai jólétét, biztonságát és gyarapodását, ha erős értékrendi alapokon áll – emelte ki Mikola István.

A verseny fővédnöke, a holokauszt-túlélő Fónagy János államtitkár azt hangsúlyozta, hogy a történelemmel nem, csak a múlt emlékeivel lehet szembenézni. A természet és a világ rendjének értelmében egyre kevesebb hozzá hasonló ma is élő túlélő van, ezért a verseny fontos feladata, hogy ébren tartsa az emlékezés lángját.

Európa és Magyarország akkor tudja biztosítani polgárai jólétét, biztonságát és gyarapodását, ha erős értékrendi alapokon áll. Fotó: Burger Zsolt

Nicolas Trouvé, Svédország magyarországi nagykövete méltatta a diákok előadását, kiemelve a bennük rejlő számtalan lehetőséget és ígéretet. Majd hozzátette: ezt a tudást fontos, hogy megfelelően tudják használni. Iránytűként, útravalóul 3 (angolul) „C” betűs szót adott a gyerekeknek, amelyet szem előtt tartva, ügyesen kamatoztathatják majd tehetségüket. Ezek a következőek: figyelem (care) magunk, és embertársaik iránt, nyugalom (composedness), még a váratlan, vagy nehéz élethelyzetekben is, és kritikusság (criticism) akkor is, ha a sokaság, a tömeg egy, a sajátjukkal ellentétes véleményen van.

Gordon Gábor, az Élet Menete Alapítvány elnök javaslatára a jelenlevők egy perces néma csenddel emlékeztek Kertész Imre, Nobel- díjas íróra, aki a verseny napján hunyt el. Beszédének fókuszában kiemelte: az író hagyatékának ápolása és továbbvitele a következő generációk feladata.

Fotó: Burger Zsolt

A vetélkedő fődíját, egy többnapos svédországi utazást, Svédország budapesti nagykövetségének támogatásával és szervezésében a nyíregyházi Bethlen Gábor Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda és Alapfokú Művészeti Iskola „Hovevé Cion” csapata nyerte meg. A második helyezet, a Dunaszerdahelyi Magyar Tanítási Nyelvű Magángimnázium „Csallóközi Tündérek” csapata az Élet Menete Alapítvány felajánlására, részt vehet az idei nemzetközi „Élet Menete” találkozón, Auschwitzban. A harmadik helyezett, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium „Kölcseysek” csapata tagjai könyvutalványt nyertek.

A Raoul Wallenberg Egyesület 2016-ban hetedik alkalommal hirdette meg középiskolás tanulók számára a „Régen volt? Hol is volt?” című országos felmenő rendszerű vetélkedőt. A megmérettetésre, amelyet a Wallenberg Egyesület, a Holokauszt Dokumentációs és Emlékközpont, a Raoul Wallenberg Szakközépiskola és a Külgazdasági és Külügyminisztérium közösen szervezett, összesen 47 csapat jelentkezett, közülük többen határon túli magyar iskolákból. A minisztérium munkatársai 6 regionális fordulón erősítették a zsűri munkáját.


Fotó: Burger Zsolt
A vetélkedő fordulói során a fiataloknak lehetőségük volt arra, hogy elmélyítsék ismereteiket a II. világháború történetéről, a zsidóüldözésről és a holokausztról, Raoul Wallenberg és más embermentők tevékenységéről. A résztvevők személyes élményeken keresztül ismerkedhettek meg az embermentő emlékhelyekkel Budapesten, illetve a lakóhelyükön.