A Professzorok Batthyányi Köre és a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) képviselői az Európai Unió és az Egyesült Államok között megkötendő szabadkereskedelmi megállapodásról (TTIP) egyeztettek csütörtökön Budapesten.
A Professzorok Batthyány Köre immár a negyvennyolcadik szervezet, amelynek véleményét a tárca meghallgatta, és amelynek javaslatait beépíti az Egyesült Államokkal folyamatban lévő tárgyalásokon követett stratégiába – mondta el Mikola István, a KKM nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára az egyeztetés után a sajtó képviselőinek.
Náray-Szabó Gábor a Professzorok Batthyány Köre nevében kiemelte: bizalomhiányt jelez, hogy nem lehet megismerni a tervezett megállapodásnak még a hozzávetőleges szövegét sem, ezen változtatnia kellene az amerikai félnek.
Hozzátette: nem értenek egyet a szabadkereskedelmi megállapodás tervezett vitarendezési mechanizmusával, amely szerint egy nagyvállalat választott bíróságon beperelheti a szerződésben részes államokat, ha azokban olyan törvényeket hoznak, amelyek érintik a befektetéseiket. „Nem kellene a multinacionális nagyvállalatokat nemzeti szintre emelni” – fogalmazott az egyetemi tanár. Elég fejlett mind az amerikai jogrendszer, mind pedig az európai jogrendszerek ahhoz, hogy a vitás kérdéseket nemzeti bíróságokon rendezzék - jegyezte meg.
Még évekbe telik, mire a szabadkereskedelmi megállapodás megszületik, ha egyáltalán megszületik, de addig is fontos, hogy Magyarország az EU tagjaként jelen legyen a tárgyalásokon, és képviselje a magyar érdekeket, amikor „olyan kényes kérdésekről beszélünk, mint a magyar agrárium védelme, a környezet megóvása vagy a magyar GMO-mentesség fenntartása” – mondta Mikola István. Az államtitkár a magyar alkotmánynak arra a rendelkezésére utalt, amely kizárja, hogy Magyarországon genetikailag módosított növényeket termesszenek.
Az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi megállapodás megkötését Barack Obama amerikai elnök javasolta 2013 februárjában országa helyzetéről tartott szokásos éves beszédében. A tárgyalások kilencedik fordulóját április végén tartották New Yorkban, a tizedik kör a tervek szerint júliusban lesz Brüsszelben.