2018. április 10-12. között, a Magyar Kormány támogatásával, Budapesten került megrendezésre a Nukleáris Terrorizmus Elleni Globális Kezdeményezés (Global Initiative to Combat Nuclear Terrorism – GICNT) radioaktív sugárforrások védettségéről és ezek jogtalan eltulajdonítására történő reagálásról szóló, Fierce Falcon elnevezésű workshopja. Magyarország tagja a 88 ország és 5 hivatalos megfigyelő szervezet által a nukleáris terrorizmus globális szintű fenyegetésével szemben létrehozott önkéntes partnerségnek.

A GICNT 2006-ban, az Oroszországi Föderáció és az Egyesült Államok kezdeményezésére alakult meg, amelyek azóta is társelnökei a kezdeményezésnek. A GICNT elsősorban a nukleáris terrorizmus jelentette fenyegetettség megelőzésére, felderítésére és az arra történő reagálásra koncentrál. A három hivatalos munkacsoport a nukleáris felderítés és detektálás, a nukleáris törvényszéki vizsgálatok, illetve a reagálás és következménykezelés kihívásaival foglalkozik. A GICNT gyakorlati együttműködéssel és kapacitásépítési tevékenységekkel támogatja a partnerek közötti információmegosztást, a nemzeti képességek fejlesztését, valamint segíti elő a kidolgozott leghatékonyabb eljárások/jó gyakorlatok megosztását ezen a területen.

Fotó: KKM

A Fierce Falcon workshop-ot magyar részről Benkő Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára, politikai igazgató, Fichtinger Gyula, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója, és Dr. Horváth Ákos az MTA Energiatudományi Kutatóközpont főigazgatója, valamint Jari Louto nagykövet, a GICNT Végrehajtó és Értékelő Csoportjának Koordinátora nyitotta meg.

A Fierce Falcon a radioaktív anyagok illetéktelenek kezére jutásának megakadályozása érdekében alkalmazott, a gyakorlatban bevált eljárásokkal foglalkozott. Az irányított kiscsoportos megbeszéléseken, technikai előadásokon, esettanulmányokon és panelbeszélgetéseken kívül a workshop fiktív forgatókönyvön alapuló döntéshozatali gyakorlatot is tartalmazott. A résztvevők számára az MTA Energiatudományi Kutatóközpontjának  Mobil Szakértői Támogató Csoportja (MEST) élő demonstráció keretében mutatott be egy modell radiológiai helyszínelést, vagyis elrejtett radioaktív anyagok felkutatását, csomagolását és biztonságos elszállítását további vizsgálatokra. A Fierce Falcon rámutatott azon feladatok és képességek fontosságára, amelyek célja a radioaktív anyag védettsége, a sugárforrás jogtalan eltulajdonításának megakadályozása, illetve ha már megtörtént, akkor annak észlelése, felderítése, a jogtalan eltulajdonítás elleni azonnali fellépés, valamint a jogtalanul eltulajdonított sugárzó anyagforrás keresése és visszaszerzése.

A workshop a radioaktív sugárforrás jogtalan eltulajdonítása elleni azonnali helyszíni és helyi bűnüldözési válaszintézkedésekhez kapcsolódó legjobb gyakorlatokra, kidolgozott, működő eljárásrendekre összpontosított, és az Országos Atomenergia Hivatal, az MTA Energiatudományi Kutatóközpont, valamint az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának (DOE) közös kezdeményezésére rendezték meg Budapesten.

Magyarország részvétele a GICNT-ben és a Fierce Falcon-hoz hasonló gyakorlatokon elősegíti a nemzeti képességek javítását és megkönnyíti a reagáló szervek és az érdekeltek közötti kapcsolatokat és együttműködést.

Az eseményen 26 ország több mint 90 szakértője vett részt.

A GICNT-re vonatkozó további információk a www.gicnt.org címen találhatók.