A nemzetközi közösség felelőssége globális megoldást találni a szíriai-iraki helyzetre, a térségbeli konfliktus ugyanis az egész világra komoly veszélyt jelent - hangsúlyozta Mikola István külügyi államtitkár szerdán Brüsszelben, a kétnapos Szíria-konferencia zárónapján.
A biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár "katasztrofálisnak" nevezte a szíriai humanitárius helyzetet, rámutatva, jelenleg a világ nem találja a módját, hogy "ezzel a rettenettel boldogulni tudjon".
Mikola elmondta, a konferencián tett magyar felajánlások három csoportba sorolhatók: ötmillió eurót ajánlottak fel a szíriai egészségügyi katasztrófa kezelésére, 14,6 millió eurót a törökországi menekülttáborokban tartózkodó emberek támogatására, illetve 250 férőhelyet biztosítanak szíriai diákok számára magyar egyetemeken.
Az államtitkár az MTI-nek adott interjújában úgy vélekedett, hogy az iraki és a szíriai válság egyre mélyül, valamint kijelentette, szkeptikus azt illetően, hogy a közeljövőben "megváltozik majd ez a negatív trend és valamifajta rendezés következik, de nem tehetjük meg, hogy nem hiszünk egy hosszabb távú megoldásban".
Mint mondta, a helyzet rendkívül súlyos, soha nem látott humanitárius válság bontakozott ki, amellyel nehezen birkózik meg a nemzetközi közösség. Az értekezleten tett felajánlások célja nem kizárólag a humanitárius helyzet kezelése, hanem a konfliktus tartós rendezése, valamiféle hosszú távú konszolidáció elindítása - közölte.
A brüsszeli konferencián mintegy hetven ország képviselői vannak jelen. A résztvevők felmérik, hol tart a nemzetközi közösség a tavalyi londoni donorkonferencián tett vállalások teljesítésében, illetve várhatóan további támogatásokról állapodnak meg. Az értekezlet másik fontos témája annak megvitatása, hogy miként segíthető elő a polgárháború tartós politikai rendezése.