Mikola István szerint a párizsi klímacsúcs akkor lesz sikeres, ha minden érdekelt a lehetőségeihez képest megteszi ehhez a felajánlását.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára, aki a héten Párizsban a témába vágó konferencián vett részt, pénteken este az M1 aktuális csatornának elmondta: mindenki látja, hogy klímaváltozás van, tudja, hogy ez veszélyes, és azt is, hogy valamit tenni kell ez ellen. A tárgyalásokon az a kép formálódott, hogy a sorra kerülő klímacsúcson lesz is megállapodás, de talán nem fog mindenki csatlakozni.
A Párizsban év végén megrendezendő klímacsúcson az üvegházhatású gázok kibocsátásának olyan mértékű korlátozásáról terveznek megállapodni az ENSZ tagállamai, amely biztosítaná, hogy a Föld éghajlatának átlaghőmérséklete az ipari forradalom előtti időkhöz képest legfeljebb két Celsius-fokkal legyen több.
Mikola István elmondta: Európa vállalja, hogy 2020-ra mintegy 20 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Az államtitkár beszélt arról is, hogy a fejlett és fejlődő térségek között ellentét feszül. A fejlődő országoknak a fejlődésükhöz rengeteg energiára van szükségük, de nincs pénzük arra, hogy a környezetet kímélő technológiákat használjanak.
Hangsúlyozta: a fejlett világnak tudomásul kell vennie, hogy fejlett technológiáival, kutatás-fejlesztéseivel segítenie kell a kis GDP-vel rendelkező térségeket.
Magyarországnak tudástőkéje van, azt kell a globális értékláncokban érvényesítenie úgy, hogy különböző technológiai transzferek formájában hozzáférhető legyen a fejlődő világ számára is. A párizsi klímacsúcs akkor lesz sikeres, ha minden érdekelt lehetőségeihez képest megteszi a felajánlását - mondta az államtitkár.