Dr. Mikola István biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár részt vett a 2017. november 23-24. között Újdelhiben megrendezett Globális Kibertér Konferencián. Az államtitkár az eseményen a kiberdiplomáciáról szóló szekcióban az „Új Globális Kiberrend” című panelbeszélgetés keretein belül szólalt fel.

Az államtitkár szerint egyfelől nem beszélhetünk egy új globális kiberrendről, hiszen a nemzetközi jog és az ENSZ alapokmánya a kibertérben is érvényes, és alkalmazandó. A rendelkezések értelmezésére van csupán szükség.

Ugyanakkor viszont új rendről beszélhetünk olyan szempontból, hogy a felgyorsult technológiai fejlesztések és innováció következtében a fejlett és fejlődő országok közötti ún. digitális szakadék még inkább kinyílhat. A 2015-ben elfogadott 2030 fenntartható fejlesztési keretrendszer és a fenntartható fejlesztési célok megvalósítása lehetetlen az információs és kommunikációs technológiák nélkül. A jövő munkavállalóinak megfelelő képzéssel és készségekkel kell rendelkeznie, hogy helyt tudjanak állni a digitális gazdaság kihívásai közepette, a fejlődő országok pedig információcserével és kapacitásépítéssel nyújthatnak támogatást.

Fotó: KKM

Dr. Mikola István kifejtette, hogy a technológiai innovációk megváltoztatják világunkat, ma már olyan dolgokra is képesek vagyunk, amiről pár évtizeddel ezelőtt még csak álmodni se mertünk volna. Éppen ezért, az információs és kommunikációs technológiák fejlődése és politikai, gazdasági, társadalmi és katonai tevékenységei a biztonságpolitika egyik legfontosabb kérdéskörévé váltak.

Rámutatott arra is, hogy a kibertámadások mára már nem csak az informatikai szakértőket érintik, a kiberbűnözés, a kémkedés és a zsarolóvírus támadások a legmagasabb politikai szintek figyelmét is felkeltették. Az ilyen jellegű veszélyek nem ismernek határokat, ezért a globális biztonság érdekében kiemelkedően fontos a nemzetközi együttműködés megteremtése.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a 2001-ben Magyarországon aláírt Budapesti Egyezményt mára már 56 ország ratifikálta. A nemzetközi egyezmény alapjául szolgálhat a számítástechnikai bűnözésről szóló jogszabályok kialakítására olyan országokban, amelyek ezekkel még nem rendelkeznek. Ehhez kapcsolódóan a fejlődő országokat segítő programok is léteznek.

A rendezvény margóján a biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár találkozott és tárgyalásokat folytatott Pier Jacquet-val, a Global Development Network elnökével, valamint Marina Kaljurand volt észt külügyminiszter asszonnyal.