A kimagaslóan sikeres feltalálói tevékenység, a kiemelkedő színvonalú, hatékonyságú iparjogvédelmi munkásság elismerésére átadták a 2019. évi Jedlik Ányos-díj elismeréseket szerdán, Budapesten március 15-e alkalmából.
Az átadási ünnepségen Szigeti Ádám, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) innovációért felelős helyettes államtitkára kiemelte, a tárca készíti az új innovációs és tudománypolitikai stratégiát. Magyarország az elért eredmények mellett néhány területen lemaradásban van az európai uniós innovációs ökoszisztémához képest, például az innovátorok számában, a szellemi menedzsmentben és az iparjogvédelemben.
Az új stratégia célja a kis- és középvállalkozások fejlesztése, hogy magas hozzáadott értékű munkahelyek jöjjenek létre Magyarországon - mondta a helyettes államtitkár.
Szigeti Ádám felhívta a figyelmet arra, hogy a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalnak a hatósági funkcióból egyre inkább az ügynökségi típusú működésre kell áttérnie, hogy proaktívan támogassa a magyar gazdaságot. Példaként említette, az egyetemeken elérhető lesz majd a hivatal szolgáltatása, illetve bevezetnék az angol nyelvű ügyintézést is.
Németh Gábor, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának jogi elnök-helyettese rámutatott, a szellemi tulajdon a gazdasági élet szinte minden területét érinti, és fontos, hogy a szellemi munka eredménye megfelelő oltalomban részesüljön.
A díjat az idén Frankné Machytka Daisy szabadalmi ügyvivő, a Gödölle, Kékes, Mészáros & Szabó Szabadalmi és Védjegy Iroda partnere, Huszthy Péter, a kémiai tudományok kandidátusa, az MTA köztestületének tagja, Sasvári Gabriella ügyvéd, az SBGK Szabadalmi és Ügyvivői Iroda szenior partnere, Sebő Gyula feltaláló, a Julius-K9 kutyafelszerelési márka alapítója, Záray Gyula, az MTA kémiai tudomány doktora, az ELTE tanszékvezető egyetemi tanára kapta.
A Jedlik Ányos-díjat a Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke kezdeményezésére 1996-ban az ipari és kereskedelmi miniszter alapította, az elismerést évente adják át a március 15-ei ünnephez kapcsolódóan.