A technológia fejlődése csak akkor jelenti az emberi élet fejlődését, ha mindenkire jótékony hatással van, ennek megvalósulásához pedig a keresztény értékekre fókuszáló cselekvésre van szükség – többek közt erről beszélt az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese.
Schanda Tamás, az ITM miniszterhelyettese, parlamenti államtitkára a Petrecz Sándor Alapítvány által szervezett Protestáns Akadémián tartotta meg A technikai fejlődés etikai kérdései - A jövő keresztény szemmel c. előadását Pátyon, 2019. október 30-án.
A miniszterhelyettes kifejtette: keresztény politikusként arra keresi a választ, hogy a folytonos technológiai haladás közepette a világban milyen súllyal jelennek meg a keresztény etikai szempontok. Mint mondta, a technológiai fejlődés nagyon gyors, az élet minden területére hat, és önmagát generálja, de nem szabad rá „ördögi folyamatként tekinteni”, hiszen az emberek kezdettől fogva a jobbra, újabbra, szebbre törekszenek. „Keresztény szempontból ez beleillik a teremtés könyvében rögzített isteni tervbe, és ahhoz a megbízatáshoz illeszkedik, hogy műveljük és oltalmazzuk a Földet” – tette hozzá.
A miniszterhelyettes arra is felhívta a figyelmet, hogy a technológia önmagában még nem válasz, főként azokra a kérdésekre nem, amelyek évezredek óta foglalkoztatják az embereket, amelyek az emberiség létezésének értelmére kérdeznek rá. Rámutatott: a technológia fejlődése nem jelenti feltétlenül az emberi élet fejlődését, csak akkor, ha minden emberre jótékony hatással van. A veszélyeket sem a technológia fejlődése hordozza magában, hanem annak helytelen alkalmazása. „A keresztény értékekre fókuszáló cselekvéssel tudunk csak elébe menni a felmerülő morális problémáknak” – tette hozzá.
A kereszténydemokrata politikus arra is rámutatott, hogy korunkban nagy problémát okoz az a szemlélet, amely az ember és a teremtett világ helyett az úgynevezett haladást helyezi a középpontba. Mint mondta, nem lehet Isten és ember nélkül, külön szemlélni a folyamatokat, és pusztán a technikai előrelépéstől várni a jót vagy a rosszat. Egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy a most élőknek, dolgozóknak óriási felelősségük van abban, hogy a XXI. századi technológiai változások morális értelemben miként módosítják a világot, az emberek életét, jövőjét.
A Protestáns Akadémia őszi szemeszterének második rendezvényén Tomka János és Bőgel György egyetemi tanárok is előadást tartottak.