Az Innovációs és Technológiai Minisztérium célja a Kerékpárosbarát Település és Kerékpárosbarát Munkahely pályázatok meghirdetésével, hogy a követendő példákat, bevált megoldásokat felkutassa, tapasztalataikat feldolgozza és mintaként átadja, a rendszerszerű fejlesztéseket jutalmazza.
A kerékpározás a városi közlekedésben az egyik legalacsonyabb helyigénnyel rendelkezik, rövidebb távokon a leggyorsabb eljutási lehetőséget biztosítja, mert időigénye nem nő a közlekedési torlódások és a parkolóhely keresése miatt. A kerékpározás nagymértékben hozzájárul a környezetbarát, fenntartható közlekedéshez, hatékony eszköze az egészségmegőrzésnek is. A kerékpárt fő közlekedési eszközként használók aránya Magyarországon 22 százalék, ez a holland és dán adat után a harmadik legmagasabb arány Európában.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium folyamatosan javítja a kerékpározás infrastrukturális feltételeit a településeken belül és a települések között is. 2010 óta mintegy 1250 kilométer új kerékpáros útvonal fejlesztése történt meg hazánkban. 2014 és 2020 között összesen 200 milliárd forint értékben valósulnak meg további beruházások hazai és uniós támogatásból. A meglévő hálózat bővítésével belátható időn belül 6000 kilométer önálló kerékpáros létesítmény áll majd rendelkezésre Magyarországon. A teljes kerékpározható hálózat hossza 2030-ra megközelíti a 15 ezer kilométert, biztonságos és kényelmes alternatívát kínálva az egyéni gépjárműhasználattal szemben.
A kerékpáros forgalom részarányának növelését az infrastruktúra fejlesztése mellett az eredményes szemléletformálás is elősegítheti. A közlekedési módot az igényekkel közvetlenül találkozó önkormányzatok és vállalkozások hatékonyabban népszerűsíthetik. A szakminisztérium e megfontolásokból bátorítja a települések és cégek, közintézmények kezdeményezéseit a kerékpárosbarát környezet és infrastruktúra kialakítására.
A példamutató intézkedéseket díjazó Kerékpárosbarát Munkahely és Kerékpárosbarát Település pályázat elbírálása során kiemelt szempont a kerékpáros stratégia megléte, a kerékpáros infrastruktúra és szolgáltatások minősége, karbantartása, a szemléletformálás, a kerékpározás népszerűsítése, promóciója, és a kerékpárhasználat terén elért eredmények.
A munkahelyek négy (multi, nagyvállalat, kkv, közintézmény), míg a települések három (megyei jogú város vagy fővárosi kerület, város, nagyközség vagy község) kategóriában pályázhatnak a Kerékpárosbarát címekre. A jelentkezéshez szükséges pályázati adatlap és információs háttéranyag 2019. október 25-ig tölthető ki a http://www.kti.hu/regisztracio/ oldalon.