Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) jövőjével kapcsolatos elképzeléseket ismertette a színházi és filmes szakmai szervezetek, az intézmény korábbi hallgatóinak képviselőivel 2020. június 16-án, Budapesten. A tárcavezető a kezdeményezésére létrejött találkozón hangsúlyozta, az új működési modell célja az egyetem hazai és külföldi elismertségének növelése, a nemzetközi összevetésben is színvonalas, korszerű képzés feltételeinek biztosítása. Az SZFE esetében az átalakítás elvárt eredményeként az ott tanuló és végző fiatalok színházművészeti, televíziós és filmipari esélyei, lehetőségei jelentősen javulnak.
Az elmúlt időszakban az ITM szakterületi vezetői szinte heti rendszerességgel egyeztettek az egyetem képviselőivel a modellváltásról. Palkovics László a megbeszélésen első kézből adott tájékoztatást a változtatást megalapozó megfontolásokról a szakma szereplői számára.
A felsőoktatásért felelős Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) az újabb egyetemeken megvalósuló modellváltással arra törekszik, hogy a jelenleginél rugalmasabb és kiszámíthatóbb működési környezet kialakításával növelje a magyar fiatalok képzésének színvonalát. Az intézmények az évtizedek óta változatlan működési modelljük megújításával sikeresebben lesznek képesek megfelelni az új kihívásoknak.
A miniszter kifejtette: a modellváltó egyetemek a közvetlen állami fenntartás helyett kifejezetten erre a célra létesített vagyonkezelő alapítványokhoz kerülnek. Az állam a felsőoktatási intézményekkel 2022-től hosszú távú keretszerződések keretében alakítja ki a stabil és tervezhető finanszírozás alapelveit. Az átalakítás egyik előnye, hogy nagyobb lesz az egyetem önállóság, enyhül az intézmények állami támogatásoknak való kiszolgáltatottsága. A rugalmasabb működési keretek különösképpen indokoltak a legmagasabb szintű művészeti képzésben, ezért került az érintett intézmények közé a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) mellett az SZFE is.