A Takarítás Világnapja is emlékeztet bennünket arra, hogy mindennapi szokásaink milyen nagy mértékben befolyásolják környezetünk állapotát és mekkora felelősséggel tartozunk élőhelyünkért - mondta Boros Anita, az Innovációs és Technológiai Minisztérium építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára.

A kormány mindent megtesz a hulladékgazdálkodási ágazat hatékonyabbá tételéért, de a tisztább környezet csak mindannyiunk, az ország teljes lakosságának együttműködésével teremthető meg.

Boros Anita emlékeztetett, hogy a kormány a Klíma- és Természetvédelmi Akciótervben foglaltaknak megfelelően kiemelt feladatként kezeli a hulladékképződés és illegális lerakás visszaszorítását. Ennek érdekében jött létre a „Tisztítsuk meg az Országot!” projekt, amelynek célja az elmúlt évtizedekben felhalmozódott illegális hulladék felszámolása a Magyar Közút Zrt., a MÁV Zrt., az Országos Vízügyi Főigazgatóság, valamint az önkormányzatok és az állami erdészeti társaságok és nemzeti parkok igazgatóságai közreműködésével. A szeptember 19-i világnap is ráirányítja a figyelmet arra, hogy a saját életterünk, mikrokörnyezetünk tisztasága elsősorban rajtunk múlik. Fontos, hogy a lakosság is óvja környezetét és ha azt tapasztalja, hogy az szennyezett, akkor kötelessége megtisztítani – hangsúlyozta az államtitkár.

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) Környezetvédelmi Programja 1992-ben hirdette meg a Takarítási Világnapot azzal a céllal, hogy a kezdeményezéshez csatlakozók minden szeptember harmadik szombatján tisztítsák meg és tegyék rendbe környezetüket. A Takarítási Világnaphoz kapcsolódóan ma már több mint 80 országban 35 millióan látnak neki környezetük rendbetételéhez – szemetet szednek, hulladékot szelektálnak, patakpartot takarítanak, fát ültetnek, selejteznek.