„A fenntarthatóság éve - Kormányzati intézkedések a Klíma- és Természetvédelmi Akcióterv keretein belül” címmel tartott előadást Boros Anita, az Innovációs és Technológiai Minisztérium építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára a Nő a Partnerség Konferencián csütörtökön, Miskolcon.
Immár negyedik alkalommal szervezte meg - a Csöbör Katalin országgyűlési képviselő által alapított - Nő a Siker Alapítvány a „Nő a Partnerség Konferenciát”. A nőnap köré szerveződő, háromnapos program előadásai idén két téma köré csoportosíthatóak: milyen szerepe lehet a nőknek egy egészséges- és környezettudatos világ megteremtésében, illetve a konferencia fontos része oktatási, gazdasági, kutatási, kulturális és innovációs javaslatok prezentálása is.
Boros Anita államtitkár „A fenntarthatóság éve - Kormányzati intézkedések a Klíma- és Természetvédelmi Akcióterv keretein belül” címmel tartott előadást. Beszédében kiemelte, hogy a kormány nemrégiben átfogó tervet és stratégiát készített annak érdekében, hogy már rövidtávon is újabb eredményeket érhessen el azért, hogy Magyarország tiszta és egészséges környezetet biztosíthasson az itt élők számára.
A Klíma- és Természetvédelmi Akcióterv központi kérdése a hulladékgazdálkodás: az olyan hulladékok keletkezésének megelőzése, amelyek környezetre gyakorolt negatív hatása a legkézenfekvőbb. Fontos cél, az ország illegális hulladéktól való megtisztítása, de az egyes egyszer használatos műanyagtermékek kivezetése is. Ezek olyan határozott lépések, amelyektől a környezetszennyezés szembetűnő csökkenése várható. Boros Anita kifejtette, hogy ezen célok elérése érdekében jön létre a Hulladékgazdálkodási Hatóság, melynek elsődleges feladata a hulladékgazdálkodás teljes értékláncának ellenőrzése lesz. A körforgásos gazdálkodásra való áttérést szolgálja majd az illegális hulladékok elhelyezésének visszaszorítása is határozott hatósági fellépéssel, a szankciók szigorításával.
Az államtitkár beszédében kiemelte továbbá, hogy a jövő a körforgásos gazdaság modell meghonosításában rejlik, ami szorosan összefügg a fenntarthatósági célokkal is. Az erre való mihamarabbi átállás létfontosságú a magyar gazdaság számára, ugyanis ez segíti a globális versenyképesség fokozását, a gazdasági növekedés továbbvitelét és új munkahelyek teremtését. Mindezen célokat pedig a tervek szerint olyan magyar, innovatív és high tech eszközökkel kívánja a kormányzat megvalósítani, amelyek klíma- és természetvédelmi szempontok szerint is előremutatóak.