A Digitális Jólét Programban szereplő határidőre elkészültek a következő évek digitális fejlesztési irányait meghatározó első ágazati stratégiák, a Digitális Oktatási, a Digitális Gyermekvédelmi és a Digitális Exportfejlesztési Stratégia.

Oktatási, gyermekvédelmi és exportfejlesztési stratégiát terjeszt a kormány elé Deutsch Tamás, a Digitális Jólét Programért felelős miniszterelnöki biztos.

Fontos állomásához érkezett a Digitális Jólét Program (DJP), a hazai digitális ökoszisztéma egészét érintő, összehangolt kormányzati program. Elkészült - a DJP-ről szóló kormányhatározatban meghatározott határidőre - három stratégia, a Digitális Oktatási, a Digitális Gyermekvédelmi és a Digitális Exportfejlesztési Stratégia. A dokumentumok a szakterületek digitális fejlesztési irányait rögzítik.

A Digitális Oktatási Stratégia (DOS) számba veszi a teljes magyar oktatási rendszer: a köznevelés, a szakképzés, a felsőoktatás és a felnőttkori tanulás területén szükséges digitális fejlesztéseket. A fejlesztések legfontosabb irányai: a diákok, a hallgatók digitális kompetencianövelése; a tanárok, oktatók digitális képzettségének folyamatos fejlesztése; a teljes magyar iskolarendszer digitális eszközökkel való ellátottságának növelése és a tananyagok digitalizálása.

A DOS célja, hogy a magyar oktatási rendszer a lehető legrövidebb időn belül alkalmas legyen arra, hogy felkészítse a diákokat, a felsőoktatási hallgatókat és a felnőttképzésben résztvevőket arra, hogy bármilyen területen is helyezkedjenek el, ismerjék és használni tudják az ott szükséges digitális eszközöket és módszereket.

A Digitális Gyermekvédelmi Stratégia (DGYS) célja, hogy megvédjük gyermekeinket az internet veszélyes, káros tartalmaitól és módszereitől, valamint felkészítsük a gyermekeket, szüleiket, tanáraikat a tudatos, értékteremtő internethasználatra. A DGYS új tényállás bevezetését tervezi a cyberbullying - online megfélemlítés kapcsán az interneten keresztül a gyermekek terhére bűncselekményeket elkövetőkkel szemben. A DGYS javaslatot tesz arra is, hogy minden érintett szereplő (köznevelés, civil szervezetek, gyermekvédelmi intézményrendszer, bűnüldöző szervek) együttműködése valósuljon meg a káros, veszélyes és bűnös internetes tevékenységek ellen történő fellépésben.

A Digitális Exportfejlesztési Stratégia (DES) átfogó kormányzati intézkedéscsomagot határoz meg az informatikai kkv-k exportképességének javítása érdekében. A DES fejlesztéspolitikai eszközökkel a magas hozzáadott értékű digitális termékek intenzív exportnövekedését kívánja elérni. A digitális gazdaság exportteljesítményének javulása jelentős mértékben járulhat hozzá a magyar gazdaság növekedéséhez, a fiatalok számára is vonzó, nagyszámú, magas hozzáadott értékű munkahelyet teremt, serkenti a hazai digitális innovációt, valamint a magyar tudás és innováció hasznosításával javítja Magyarország nemzetközi megítélését.

A stratégiákat széles körű egyeztetési folyamat során alakítottuk ki, ennek a párbeszédnek a Digitális Jólét Fórum adott keretet. Kiemelt figyelmet fordítottunk a szakmai és érdekképviseleti szervezetekkel, a piaci, valamint a civil és tudományos szereplőkkel folytatott szakmai konzultációkra. A stratégiák kialakításában közreműködő minden szereplőnek köszönjük a részvételt és az együttműködést. Őszre készül el a Digitális Startup Stratégia is, amelyet a DJP továbbra is széles körű konzultációk során egyeztet az érintett szereplőkkel.

Az elkészült stratégiák közigazgatási egyeztetése megkezdődött, és a következő hetekben zajlik le. A stratégiai tervekben foglalt elképzeléseket hamarosan részletesen is bemutatjuk.