Völner Pál államtitkár felszólalt az egyes választásokkal kapcsolatos törvények módosításáról szóló törvényjavaslat vitájában az Országgyűlés 2018. július 3-i ülésnapján.
Tisztelt Ház!
Csak itt a konkrét kérdés, a levélszavazások kapcsán szeretném tisztázni, hogy alkotmánybírósági döntés is létezik, amely kimondta, hogy homogén szavazócsoportok tekintetében kell kialakítani a szabályozást. Most a külhoni magyarok, már azok, akik mondjuk, a környező országokban laknak, és hazai lakcímmel rendelkező magyarok, nem képeznek homogén csoportot. Az, hogy éppen külföldön tartózkodnak, ugyanolyan szabályok szerint szavazhatnak, mint az itteniek. Ha levélben akarnak szavazni, szerezzenek ott lakcímet az itteni helyett, és ugyanilyen levélben szavazásra lesznek jogosultak, mint azok, akik kényszerből követik ezt el. Úgyhogy gyakorlatilag tanulmányozzák az Alkotmánybíróság vonatkozó döntését, talán megfelelően megnyugtatja önöket.
Egy kicsit azért itt a választókerületi határok kapcsán is elhangzottak szerintem nem teljesen megalapozott kritikák, ugyanis a korábbi rendszerben akár kétszeres eltérés volt a szavazópolgárok számát tekintve, most 15 százalékos eltérés engedélyezett. Csak egy egyéni példát hadd mondjak: nekem korábban egy majdnem 80 kilométer hosszú, szalagszerű választókerületem volt, ma pedig egy járást fed le néhány környező településsel együtt, gyakorlatilag pontosan földrajzi egységként tudnak szavazni a választópolgárok. Ezért mondom, hogy ezek a felvetések… Éppen egy korábbi minisztertanácsi rendelettel összehasonlítva törvényi szinten keletkezett szabályozás, ami többször alkotmánybírósági felszólításra született meg. Ennek a kifogásolása nem teljesen méltányos.
Mondhatnék még másokat is, de méltányolom elnök úrnak az igyekezetét, hogy operatívak legyünk.
Köszönöm szépen.
***
Elnézést kérek, de megszólíttattam. Nem javasoltam, azt mondtam, hogy technikai lehetőség van rá. Tehát hogyha az önök barátai úgy érzik, hogy levélben akarnak szavazni, megtehetik ezt, mert technikai lehetőség van rá, abba a homogén csoportba be tudnak lépni. Azok, akik magyarországi lakcímmel rendelkeznek, és külföldön dolgoznak, azok az itthoni állampolgárokkal képeznek homogén csoportot; talán nem derült ki pontosan az érvelésemből.
A másik magának a problémának a megléte. Gyakorlatilag még nem volt a levélben szavazás intézménye, és 2010 előtt, tudjuk, balliberális pártok uralkodtak ebben az országban, akkor ez abszolút nem jelentett problémát, ma pedig, úgy látszik, a magyar választójogi rendszernek ez lett a fő problémája. Szerintem köztársasági elnök úr kérésének pedig ez a javaslat eleget tesz. Az, hogy technikai lehetőségeket felvetett, az nyilvánvaló, hogy nem ő mondja tollba egyébként senkinek, hogy milyen módon oldjuk meg ezeket a problémákat, és mint említettem, ezek a technikai megoldások, ahogy Bajkai képviselő úr is a bevezetőjében elmondta, megoldást jelenthetnek.
Köszönöm szépen.