Völner Pál államtitkár a Karc FM Hangoló című műsorában beszélt a Stop Soros törvénytervezetről 2018. január 24-én. Az interjú leirata.
Mv: Pusztán a társadalom kriminalizálásáról szól a Stop Soros nevű törvénytervezet. Ezt az amerikai milliárdos által alapított Nyílt Társadalom Alapítvány adta közre egy rövid közleményben, amelyben a nemrég elkészült jogszabály-tervezetre reagálnak. A vélemény gyakorlatilag egybecseng az ellenzéki sajtóban napok óta keringő retorikával, aminek a lényege a Stop Soros nem több választási kampányfogásnál. De valóban erről lenne szó? Mit érhet el a jogszabály, ha a parlament is megszavazza. A kérdés már Völner Pálnak, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkárának szól, aki telefonon tart velünk ma reggel. Jó reggelt kívánok!
Völner Pál: Jó reggelt kívánok!
Mv: Valóban csak egy választási kampányfogás áll emögött, vagy azért van ennek valódi tartalma is, ennek a törvénytervezetnek? Természetesen költői a kérdés.
Völner Pál: Ha valaki megnézi az elmúlt évek történéseit, akkor láthatja, hogy ez egy folyamatnak az állomása, amiről beszélünk. Hiszen a tavalyi évben, amikor a külföldről finanszírozott szervezetekről hoztunk egy törvényt, ami arról szólt, hogy nekik regisztráltatniuk kell magukat. Ugyanez a felhajtás keletkezett az üggyel kapcsolatban, mondván, hogy ez egy politikai támadás. Holott csak szeretnénk azt, hogyha átláthatóak lennének ezek a szervezetek. Azon kívül ők mindig civil szervezetekről beszélnek, holott, ha megnézzük az adatokat, hogy száz alatti azoknak a szervezeteknek a száma, és ezek között nagyon tiszteletreméltó szervezetek is vannak, akik ennek a regisztrációnak eleget tettek, akkor láthatjuk, hogy egy marginális kisebbségről van szó. Ha a mostani törvénycsomagot nézzük, akkor pedig láthatjuk, hogy ezen a halmazon belül, tehát a hatvanezer civil szervezethez képest ez a száz alatti számon belül, tulajdonképpen most tematikusan kell regisztráltatniuk magukat azoknak, akik konkrétan az illegális migráció segítésével, támogatásával foglalkoznak. Azért, hogy a közvélemény nyíltan láthassa, hogy kik azok, hogy be tudja azonosítani, hogy ezek a szervezetek nem csak a migráció kérdésében, hanem akár a nemzet, akár a család tisztelete, vagy bármilyen olyan alapvető kérdésben, amit a jelenlegi kormányzat képvisel, tulajdonképpen hadüzenet nélküli háborút folytatnak évek óta a magyar kormány ellen. Ezek a megjelenések, én úgy fordítanám talán, hogy a hadüzenet is megérkezett, amikor gyakorlatilag például a kampányba beszállva nyíltan pénzelnek olyan sajtóorgánumokat, szervezeteket, amelyeknek csak egy céljuk van, hogy a jelenlegi kormányzatot leváltsák. Nem lehet úgy politizálni, hogy valaki nem fedi fel magát. Tulajdonképpen ez ebbe is tartozik. Arról nem is beszélve, hogy maga a migráció pedig alapjában veszélyezteti a nemzetbiztonságot, tehát a kriminalizálás határán működik. Ilyen értelemben tényleg a kriminalizálásról szól. Azok, akik az illegális határátlépést, ami bűncselekmény, támogatják vagy segítik, azokat a nyílt színen meg tudjuk mutatni.
Mv: Nem csak ezt írta a Nyílt Társadalom Alapítvány, hanem azt is, hogy a cél megbélyegezni a még független és kormánypárt által nem kontrollált vélemények képviselőit. Mármint, hogy a törvénytervezet célja. És hát ezzel kapcsolatban azért felmerült bennem a kérdés, hogy amikor megszavazták azt az úgynevezett civil törvényt, amely gyakorlatilag tényleg csak arról szólt, hogy nyílttá tegyék az egyes civil szervezetek külföldi támogatásait, már akkor elég erőteljes válaszlépést váltott ki ez Brüsszelből. Kötelezettségszegési eljárást indítottak miatta Magyarország ellen. Akkor ez vajon, ami azért ennél lényegesen továbbmegy, hiszen regisztrálja is ezeket a szervezeteket. Meg még aztán 25%-os illetéket szabnak ki a külföldről érkező támogatásokra. Ez vajon milyen hatással lesz Brüsszelben?
Völner Pál: Nyilvánvaló, hogy az ő brüsszeli befolyásuk, Soros Györgyé és a szervezeteié, azok a mi számunkra érthetetlenül hatalmas méretet képviselnek. Az is látható, hogy ez a három csapás törvénycsomag, ez biztosan sérti az érdekeiket, és minden követ meg fognak mozgatni azért, hogy a támogatóikat, az általuk befolyásolt képviselőket... Gondoljunk arra, hogy Sorosnak több támogatója van az Európai Parlamentben, mint amekkora a legnagyobb frakciónak a létszáma. Ezeket mind támadásba fogják küldeni. De ez egy olyan téma, amit, hogyha elengedünk, akkor gyakorlatilag észrevétlenül rágja szét a magyar államszervezetet, a magyar állam biztonságát. Tehát ezt a vitát, ezt a küzdelmet, ezt rá kell vállalnunk a magyarok biztonsága érdekében. Hiszen a petíción is több mint kétmillió-háromszázezer ember nyilvánított véleményt, hogy ezektől a tervektől meg kell óvni az országot. És arra meg szeretnék utalni, hogy a Soros-terv, ami 2015-ben leírásra került, ma azt állítják arról, hogy nincs. Tehát ezek az emberek bármikor a fehérre azt mondják, hogy fekete, a feketéről pedig azt mondják, hogy fehér.
Mv: Az ugye már majdhogynem nyilvánvalóvá vált, hogy ezt a bizonyos Stop Soros elnevezésű törvénytervezetet az ellenzéki pártok nagy eséllyel nem fogják támogatni majd a parlamentben. Nyilvánvaló jelét adta ennek több tömörülés is. A legutóbb például a Jobbik, amely mindjárt vissza is kontrázott és folyamatosan kettős beszéddel vádolja a kormányt amiatt, hogy azt az általuk 1300 migránsnak nevezett, oltalom alatt álló személyt végül is betelepítette, vagy beengedte a kormányzat Magyarországra. Illetve a Liberálisok, akik Stop Sorossal szemben indítottak egy Stop Orbán elnevezésű kampányt a kormány migrációs politikája miatt. Ha nem lesz ellenzéki támogatás, működőképes lehet ez a törvényjavaslat?
Völner Pál: Természetesen működőképes lehet, hiszen ezek a nemzetvédelemmel, közbiztonsággal kapcsolatos kérdéseket át tudjuk vinni a parlamenten. De ezek a frontvonalak már az Alaptörvény legutóbbi módosítási szavazásánál egyébként kimutatkoztak. Amikor egy Jobbik által javasolt szövegjavaslatot terjesztettünk a parlament elé, és az utolsó pillanatban még a Jobbik is kihátrált abból, hogy a magyar parlament jóváhagyása nélkül ne lehessen Magyarországra behozni migránsokat. És szeretnék utalni arra, hogy gyakorlatilag ebben a témában nyilvánvalóvá vált, hogy az ellenzék és a kormány között ebben a kérdésben nincs egyetértés. Ők migrációt akarnak, a Soros által leírt tervet kívánják támogatni. Láthatjuk, hogy Vona Gábor, Hadházy Ákos, már Simicska Lajos mögé is besorakoztak. Tehát igazából nincs meglepetés. Tehát itt a pénz dönt. Őket az anyagi érdekek mozgatják ebben a kérdésben. És az is látható, hogy ebben nem egyezhetünk ki velük, mivel, ha ezt nem állítjuk meg, akkor gyakorlatilag beláthatatlan következmény lehet. És említettem, hogy a parlament jóváhagyása nélkül nem lehet Magyarországra behozni külföldről embereket. Hát pontosan a genfi konvenció, amit a magyar parlament elfogadott, aláírt, az alapján kaphatnak oltalmazotti státuszt bizonyos emberek. Ez az a bizonyos 1300. Hát úgy viselkednek, mintha a Holdról pottyantak volna ide. Holott kezdetektől tudják, a Bevándorlási Hivatal honlapján folyamatosan fönt van, hogy a számláló az adott évben éppen hol jár. Most úgy akarják előállítani, mintha valami nagy meglepetés érte volna őket. Csak a múlt évben 57 olyan sajtónyilatkozat volt, ami ezzel a kérdéssel foglalkozott. De ebből látszik, hogy egy politikai hisztéria van a kampány miatt. És gyakorlatilag megint csak azt mondom, akár hazugságokba is hajlandók bemenekülni, hogy abból a kétségbeesett helyzetből kimeneküljenek, hogy gyakorlatilag semmi esélyünk nincs a választásokon.
Mv: A Jobbikhoz ezer, nem is annyira láthatatlan szállal kötődő Magyar Nemzet egyik írásában ma arról értekezik, csak kötődve az iménti témához, hogy nemcsak, hogy beengedte, legalábbis az újságcikk szerint, azt az 1300 migránst Magyarországra a Fidesz–KDNP kormányzat, de még ráadásul migránspárti szervezeteket is pénzel a kabinet. És akkor itt sorolja nem egy, nem két ilyen szervezetnek a nevét, amely ilyen-olyan uniós vagy kormányzati támogatásban részesült. Igazak ezek a hírek?
Völner Pál: Láthatjuk, hogy azok a támogatások a Belügyminisztérium közleménye alapján uniós források voltak. Nyilván Magyarország nem fogja megtiltani az Uniónak, hogyha vannak segélyalapjai, azokat Magyarországon is elköltse. A másik része, ami alapvetően különbözik, hogy ezek az Unió által biztosított források, amely az oltalmazottaknak a megsegítését, ellátását szolgálják, ezek a források gyakorlatilag a legálisan Magyarországra érkező személyeknek szólnak. Soros György pedig csak szervezeteket pénzel. Tehát ő nem a rászorulókat, hanem a kormánnyal szemben álló szervezetek pénzelését akarja úgy beállítani, mintha ő bárkin segítene. Holott csak, hogy úgy mondjam rejtett politizálást folytat folyamatosan.
Mv: Nem engedve a koncot, és akkor én sem engedem még el a témát, egy lappal, hogyha arrébb tekintek ugyanebben az újságban, akkor azt is olvasom, hogy pálfordulás történt a Fideszben. A Fidesz európai uniós képviselői ugyanis aláírtak kedden, vagy pár nappal ezelőtt egy olyan állásfoglalást, amelyben gyakorlatilag a civil szervezetekkel való együttműködésre biztatják az adott nemzeti kormányokat. Nem tudom, ismeri-e ezt az állásfoglalást? Mit tud róla? Valóban arról szól, amiről az újságcikk állítja, hogy szól?
Völner Pál: Én ezt kizártnak tartom. Tehát az újságcikk alapján is egyértelmű számunkra, tehát a bizottság számára készült egy felhívás, amiben gyakorlatilag a sajtóban is megjelent esetekről van szó. Hogy nyugati államokban, őrzött, vagy akár nem őrzött szállásokon kiskorúakat, nőket zaklatnak. Adott esetben erőszak áldozataivá válnak, mert nincs megfelelő elkülönítés, hogy úgy mondjam a szabadon kószáló, erőszakra hajlamos férfiakkal szemben. És ezt az állapotot akarják megszüntetni. Tehát ezért szólítják fel a kormányokat. Ha belegondolunk, hogy Magyarországon, ahol nagyítóval vadásznak minden olyan lehetséges atrocitásra, amit a kormányzat szemére vethetnek, és az elmúlt években arra, hogy nálunk, szállásokon erőszakos cselekmények történtek volna, leszámítva egy-két férfiak közötti összeszólalkozást, semmiféle olyan adat nincs, hogy ezek az elfogadhatatlan erőszaktételek előfordultak volna. Tehát erre vonatkozik szövegszerűen, ha valaki értelmezi, ez a felhívás. És ezt akarják úgy beállítani, mintha a magyar kormánynak üzentek volna. Nem. Akinek nem inge, az ne vegye magára.
Mv: Még egy témát hadd hozzak ide, és ez ígérem, az utolsó lesz. A magukat civil szervezeteknek mondó Soros-féle szervezetek, amelyek itt Magyarországon is tevékenykednek megjelentettek nem is olyan régen egy kiadványt, A beteg demokráciákkal szembeni ellenállás Európában címmel, vagy az illiberális demokráciákkal szembeni ellenállás. Ezt a tanulmányt Zágráb után ma Magyarországon is bemutatják. Gyakorlatilag arról értekeznek benne, hogy miért beteg a magyar demokrácia, meg még mellette három másik országé is. És, hogy hogyan lehet ez ellen a demokrácia ellen különböző kormánybuktató trükkökkel fellépni. Ez a kiadvány legálisan, hogyan jelenhet meg Magyarországon?
Völner Pál: Önmagában véleménynyilvánítási szabadság van. Akkor van probléma, amikor ezek a szervezetek a sajtóval és az ellenzéki pártokkal karöltve próbálnak átvinni. Úgy próbálják beállítani, hogy az ő szélsőséges nézeteik, ahol megkérdőjelezik a nemzetnek, a népnek a létét, ahol gyakorlatilag a hagyományos értékrendeket, gondolok itt a családra vonatkozó értékrendekre, vagy arra, hogy férfi és nő az, aki egy családot alapít vagy alkot. Vagy a család alkotmányban foglalt fogalmát támadják. Látható, hogy ők egy marginális kisebbséget képviselnek. Tehát nem fogjuk Petőfit, Kossuthot, Széchenyit, Deákot, 20. századi nagyjainkat kidobni a lomtárba azért, mert szerintük most ez a modern. Hogy gyakorlatilag nincs nemzet, nincs nép, nincs többség. Megjegyzem egyébként, hogy ők, akik minden kisebbséget gyakorlatilag úgymond képviselni akarnak, és normává tenni, vajon ezt miért nem teszik meg a külföldön levő kisebbségi magyarok érdekében? Mert azokat a felszólalásokat soha nem látom, hogy valamilyen atrocitás éri a magyar kisebbséget, és ugyanezek a szervezetek akkor nem öltenek páncélzatot, nem fognak fegyvert, hanem minthogyha gyakorlatilag az a világ legtermészetesebb dolga lenne, egy mukk nélkül tovább vonulnak és továbbra is keresik azokat a homoszexuálisokat, vagy már nem is tudom, egészen képtelen kategóriákat állítanak föl. Akinek különböző jogokat és jogszabályban biztosított státuszt kellene biztosítanunk. Nap mint nap találkozunk ilyen igényekkel. Ezekkel folyamatosan bombázzák a kormányzatot, ahelyett, hogy azzal foglalkoznának, hogy, hogy tud fönnmaradni ez a nemzet, hogyan emelkedhet az életszínvonal, hogy a családok hogyan élhetnek boldogan. Tehát gyakorlatilag ezek az értékek számukra nem léteznek.
Mv: Köszönöm szépen. Az elmúlt néhány percben Völner Pált, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkárát hallottuk. Viszonthallásra!