Nemzeti Eszközkezelő-program 2012-es indulása óta folyamatosan, 2017 márciusáig 29 236 lakóingatlant vásárolt meg az állam javára az eszközkezelő, és több mint 40 ezer kérelmet fogadott be – emelte ki Völner Pál államtitkár Z. Kárpát Dániel (Jobbik) interpellációjára válaszolva az Országgyűlés 2017. május 15-i ülésnapján. Leirat.
Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház!
Azt hiszem, az ön által felvetett kérdések lényegesen meghaladják egy interpelláció kereteit, de néhány, írásban is jelzett témában még szívesen válaszolok.
A forintosítással lényegében a hitelezők egy jó részén tudott segíteni a kormányzat, tudjuk, hogy ma is magasabb a svájci frank árfolyama, mint amin ez történt. Figyelembe kellett vennünk itt a kúriai döntéseket, és gyakorlatilag a Nemzetgazdasági Minisztérium becslése alapján a háztartások csak ezzel a történettel 100-200 milliárd forint törlesztőrészletet takaríthattak meg.
A középárfolyam bevezetett alkalmazása szintén ebbe a körbe tartozik, és amit képviselő úr is említett, a 2011 tavaszán meghirdetett otthonvédelmi akcióterv keretében a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. létrehozta a Nemzeti Eszközkezelőt azzal a céllal, hogy a magyar állam nevében ne elvegye ezeket a lakásokat, hiszen ezeket nem elvesztették a tulajdonosok, hanem éppen hogy megmentette részükre, hogy bérlőkként a saját otthonaikban tudjanak maradni, és gyakorlatilag ezeknél a kellő fedezetet biztosította arra, hogy hosszabb távon a szociálisan rászorult hiteladósok lakhatását a piaci bérleti díjaknál jóval alacsonyabb bérleti díjak fizetésével megoldhatóvá tegye.
A Nemzeti Eszközkezelő-program 2012-es indulása óta folyamatosan, 2017 márciusáig 29 236 lakóingatlant vásárolt meg az állam javára az eszközkezelő, és több mint 40 ezer kérelmet fogadott be. A folyamatosságot és az egyenletességet a kormány azzal biztosította, hogy a jogosultsági feltételeket 2012-től évről évre a gyakorlati tapasztalatokhoz igazította, hogy a leginkább rászoruló és a leginkább végrehajtással fenyegetett hiteladósok körét érintse ez az eljárás.
A magáncsődeljárás szintén azt a lehetőséget nyújtja állami támogatással, hogy az adósságaik rendezésére az adósok lehetőséget kapjanak. Törlesztési támogatást kapnak, amelynek havi összege a 25 ezer forintot is elérheti, és ez öt éve már folyósítható. Az adósságrendezési eljárásban részt vevők száma, ha mérsékelten is, de növekszik, jelenleg 835 kezdeményezett eljárásról van tudomásunk, ez több mint 2 ezer főt érint. A jelenlegi eljárásokban már 1832 fő vesz részt.
Az eddigi ügyek száma alapján célul tűztük ki, hogy a hitelezők és az adósok érdekeltebbek legyenek a magáncsődeljárásban. Bemutatjuk a jogi lehetőségeket, persze ezek attól függenek, hogy mennyire vannak túladósodva az adósok, időszakiak-e a pénzügyi problémáik, vagy pedig szabályozott eljárás keretei között önmagában már nem tudja az adósságot megfizetni, sem a fizetőképességet megnyerni, ha nem segít be az állam. Az elmúlt két év tendenciáit figyelembe véve 2017-ben várhatóan 4300-4500 között lesz a végrehajtással érintett ingatlanok száma. A bírósági végrehajtásról szóló törvény 2017. március 21-én ezért módosítással hatályba lépett, amelynek a hatásait még nem tudtuk felmérni az eltelt időszak rövidségére tekintettel.
A sikeres árverések számát és a kilakoltatások számát ez jelentősen befolyásolni fogja, s lényegesen mérsékelheti 2017 vonatkozásában az önök által vizionált növekvő tendenciát.
Kérem a tisztelt Házat, illetve képviselő urat, hogy a válaszomat fogadja el.
Köszönöm.