Répássy Róbert államtitkár Harangozó Gábor (MSZP) szabadalmi hivatal tevékenységével kapcsolatos interpellációjára válaszolt 2015. május 26-án az Országgyűlésben.
Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr!
Szeretném tájékoztatni a képviselőtársaimat, mielőtt a konkrét kérdésre válaszolnék, hogy a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának, korábbi nevén Szabadalmi Hivatalnak a vezetősége nagyjából egy évtizede változatlan.
Amint azt a képviselő úr írásbeli kérdésére 2015. január 27-én már leírtuk, az SZTNH által nyújtott közszolgáltatások, valamint az intézményközi megállapodásokon alapuló nemzetközi együttműködések száma bővült az elmúlt években. Ezzel szemben a hivatal létszáma a 2012-es évhez képest több mint 10 százalékkal csökkent.
Így szükségessé vált új munkaszervezés bevezetése, és sor került a HIPAvilon Kft.-nek mint százszázalékos állami tulajdonú társaságnak az SZTNH munkájába való bevonására. A szingapúri hivatal részére végzett tevékenység teljesítése során az SZTNH csak részfeladatok ellátása tekintetében vonja be a HIPAvilon Nonprofit Kft.-t. Az SZTNH 2012 áprilisában vette át a HIPAvilon Kft.-t, és az együttműködés jogi hátteréről a találmányok szabadalmi oltalmáról szóló törvény, valamint a Hamisítás Elleni Nemzeti Testületről szóló kormányrendelet rendelkezik. Az SZTNH tehát kizárólag ezen jogszabályokban meghatározott feladatokban működhet együtt a HIPAvilon Kft.-vel, mint azt írásbeli válaszunkban is jeleztük Önnek, képviselő úr.
A szingapúri szellemi tulajdonvédelmi hivatallal megkötött együttműködési megállapodás teljesítésére is ezek a jogszabályok az irányadók, ezért értelmezhetetlen számunkra a képviselő úr azon kérdése, miszerint milyen törvényi feltételek hiányában láthatná el a HIPAvilon Kft. a további feladatokat, hiszen az előbb említett jogszabályon alapul a HIPAvilon Kft. működése.
A szingapúri szerződésből befolyó díj sorsával kapcsolatban tájékoztatom, hogy az egyrészt a költségekre fordíttatik, másrészt az SZTNH oldalán nyereségként realizálódik, tehát állami bevétel. A szingapúri hivatal részére végzett minden feladat után az SZTNH és rajta keresztül az állami költségvetés részesül bevételben. A megrendelések a szingapúri hivataltól az SZTNH-hoz érkeznek meg, teljesíteni is az SZTNH teljesít a szingapúri hivatal felé szakmai ellenőrzés után, vele kizárólag az SZTNH áll kapcsolatban.
A HIPAvilon Kft. a magyar állam százszázalékos tulajdonában áll, ahogy az a nyilvános cégjegyzékből is ellenőrizhető. A vagyon felett a magyar államot megillető tulajdonosi jogokat és kötelezettségeket az SZTNH a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-vel kötött megbízási szerződésen alapuló meghatalmazással gyakorolja, illetve teljesíti. Fel kívánom hívni a figyelmét arra is, hogy a HIPAvilon Nonprofit Kft. nonprofit szervezet, a társaság eredménye nem osztható fel, tehát nem kerülhet ilyen úton sem magánzsebekbe.
Az Állami Számvevőszék és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal rendszeresen ellenőrzi az SZTNH-t. A 2014-es ÁSZ-ellenőrzés megállapításai az Igazságügyi Minisztérium előtt még nem ismertek, de bízunk benne, hogy az eddigi évekhez hasonlóan megnyugtató eredménye lesz az Állami Számvevőszék ellenőrzésének.
Tisztelt Képviselő Úr!
Tehát arra kérem, hogy a politikai vádjait tegye félre. Az SZTNH – vagy korábbi nevén Szabadalmi Hivatal – vezetői ugyanazok, akiket még az Önök kormánya idején neveztek ki. Szakmai megelégedéssel végzik a munkájukat, ezért mind a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium vezetése, mind pedig az Igazságügyi Minisztérium személyi döntéseként egyetértett az SZTNH elnökének kinevezésével.
Kérem válaszom elfogadását.