Az Országgyűlés 2014. október 20-án tartotta a gyermekvédelmi törvény módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitáját. A kormány nevében Répássy Róbert államtitkár szólalt fel. A beszéd leirata.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony!

Kérem, engedjék meg, hogy a törvényjavaslat kapcsán szóljak néhány szót magáról a bűncselekménytípusról és az elmúlt időszakban ehhez kapcsolódóan már lezajlott törekvésekről, törvénymódosításokról.

A gyermekek szexuális bántalmazásához kapcsolódó bűncselekmények a legelítélendőbb bűncselekménytípusokhoz sorolódnak. Meggyőződésem szerint az államnak komoly felelőssége van abban, hogy nagyon hatékonyan, szigorúan, ellentmondást nem tűrően lépjen fel a legvédtelenebb, leginkább kiszolgáltatott csoportnak, a gyermekeknek a védelmében. A kormány már az előző négyéves ciklusban is több ízben terjesztett be törvényjavaslatot a prevenciót elősegítendő, illetve a büntetést szigorítandó céllal. Röviden áttekintve ezen intézkedések sorát számba vehetjük, hogy először a gyermekbarát igazságszolgáltatás megvalósulásához kapcsolódó törvények módosítása révén terjesztette ki a jogalkotó 2012. júliusi hatállyal az elévülési időt, többek között a személyi szabadság megsértése, a nemi erkölcs elleni bűncselekmények, valamint a három évnél súlyosabban büntetendő szándékos súlyos testi sértés esetében a sértett 23. életévének betöltéséig. Ezt egy újabb törvénymódosítás 2014. július 1-jei hatállyal tovább szigorította, aminek köszönhetően a háromévi szabadságvesztésnél súlyosabban büntetendő szándékos súlyos testi sértés, emberrablás, emberkereskedelem, személyi szabadság megsértése, illetve a nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekmények elévülési idejét a sértett 18. életéve betöltéséig nyugvónak tekinti a törvény, ezt követően kezdődik meg az elévülési idő. Ezzel a sértettnek felnőtté válását követően is hosszú évekig lehetősége van még arra, hogy megindítsa az eljárást.

Ahogyan a képviselő asszony arra már korábban, néhány héttel ezelőtt egy napirend előtti felszólalásában is utalt, a közelmúlt sajnálatos eseményei azt jelzik számunkra, hogy a nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni legvisszataszítóbb, gyermekek vagy más kiszolgáltatott személyek sérelmére elkövetett bűncselekmények esetében az elkövetést követően több évtizeddel is felszínre kerülhetnek olyan információk, amelyek a tettesek felelősségre vonását lehetővé tennék. Annak érdekében, hogy a jövőben az elévülés e bűncselekmények elkövetőinek a felelősségre vonását ne akadályozza, az elévülési szabályok újragondolására van szükség, immár kifejezetten a nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekmények esetében.

A hasonló jellegű szigorítás nem példa nélküli az Európai Unióban. Jelenleg a német büntetőtörvény is módosítás alatt áll, amely módosítás egyrészt a gyermekek ellen elkövetett szexuális bűncselekmények és a gyermekpornográfiával kapcsolatos bűncselekmények tényállásait terjeszti ki újabb magatartásokkal, másrészt az elévülési időt meghosszabbítja.

Eszerint a gyermekkel szembeni szexuális bűncselekmények elévülési ideje nyugszik az áldozat 30. életévéig, valamint egyéb bűncselekményekre is kiterjeszti az elévülési időt. Ezzel a módosítással nagyobb hangsúly kerül az áldozat érdekeinek védelmére, ráadásul azok a súlyos szexuális bűncselekmények, amelyeknek az elévülési ideje 20 év alatti, a módosítás értelmében nem évülhetnek el az áldozat 50. életévének betöltése előtt a Német Szövetségi Köztársaságban akkor sem, ha az áldozat kiskorú volt.

A most a képviselő asszony által előterjesztett magyar modell a büntető törvénykönyvnek a gyermekek és kiszolgáltatottak fokozottabb védelme érdekében szükséges módosításáról szóló T/1328. számú törvényjavaslattal kizárja a nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekmények fejezetben szereplő bűncselekmények körében az elévülést. A szigorítás tehát kizárólag a szexuális jellegű bűncselekményekre vonatkozik, a többi, gyermekek sérelmére elkövetett bűncselekmény elévülési ideje változatlan, és az elévülés továbbra is nyugszik a sértett 18 éves koráig.

Tisztelt Képviselőtársaim!

Összességében megállapítható, hogy a most beterjesztett büntető törvénykönyvi módosító javaslat nemcsak a gyermekeket védi, hanem azokat a nagykorú személyeket is, akik kiszolgáltatott helyzetben vannak például beosztottként, eltartottként, diákként, hallgatóként, tanuló sportolóként, betegként, ápoltként, gondozottként. A kormány támogatja a képviselői indítványt, és ennek megfelelően kérem önöket is, hogy a törvényjavaslatot támogassák.

Hiszem, hogy komoly felelősségünk van abban, hogy ezzel a legalávalóbb bűnözői csoporttal szemben megtegyünk minden olyan intézkedést, amely demonstrálja a már elkövetett cselekményekkel szembeni szigorúbb fellépést, és ennek révén eredményesen lép fel ezen bűncselekménytípusok prevenciója terén is. Köszönöm, hogy meghallgattak.