Répássy Róbert államtitkár felszólalt a bűnügyi nyilvántartási rendszerről, az Európai Unió tagállamainak bíróságai által magyar állampolgárokkal szemben hozott ítéletek nyilvántartásáról, valamint a bűnügyi és rendészeti biometrikus adatok nyilvántartásáról szóló 2009. évi XLVII. törvény és azzal összefüggésben más törvények módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott módosító javaslatok vitájában 2015. október 5-én az Országgyűlésben.

Ismét csak röviden szeretném felidézni a törvényjavaslat előterjesztésének célját, hiszen a vita során kiderült, hogy az országgyűlési képviselők nagy többsége egyetért a törvényjavaslattal.

Mint az az általános vita során is elhangzott, a törvényjavaslat hatékonyabb és átláthatóbb adatkezelést eredményez, amellyel egyrészt egy költségkímélőbb, másrészt alacsonyabb munkaterhelést eredményező nyilvántartás kialakítása érhető el, amely jelentős mértékben elősegíti a bűnüldözés eredményességének a növekedését, a bűnüldöző szervek munkájának a racionálisabbá tételét.

A törvényjavaslat két irányban kívánja módosítani az eddigi hatályos szabályokat. Egyrészt a biometrikus adatok levételének, nyilvántartásának, kezelésének, másrészt a büntetés-végrehajtás során történő felhasználásnak a szabályait kívánja módosítani. Ezenkívül más uniós jogharmonizációs célú a javaslat, illetve a jogalkalmazói tapasztalatok miatt felmerült módosítási igények miatt is változtatna a törvényjavaslat a bűnügyi nyilvántartási törvény rendelkezésein.

Az első komplex módosítási irány, amely a legfontosabb része a törvényjavaslatnak, a bűnügyi nyilvántartási rendszer részét képező DNS-profil-nyilvántartás megújításával kapcsolatos módosítás, amelyhez járulékosan az ujjnyomatok nyilvántartására vonatkozó szabályok kisebb fokú kiigazítása is társul.

A törvényjavaslat másik átfogó célja a büntetés-végrehajtás során az elítéltek, egyéb jogcímen fogva tartottak befogadása során az érintettek személyazonosításának a modernizálása, amely mentesíti a Bűnügyi Szakértői és Kutató Intézetet is a felesleges szakértői munkák elvégzésétől. Tehát költségvetési források hatékonyabb felhasználása a cél, valamint a munkaterhek csökkentése és nem utolsósorban természetesen az érintett magánszemélyek személyiségi jogainak nagyobb védelme.

Végezetül tehát szeretném megköszönni a képviselőtársaimnak a törvényjavaslat támogatását.

Kérem, hogy a javaslat zárószavazása során is fejezzék ki a támogatásukat.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr.