Amennyiben úgy látjuk, hogy nem tudjuk a kormány büntetőpolitikai célját elérni, tehát hogy az erőszakos bűncselekményeket visszaszorítsa a büntetőjog, akkor más megoldást fogunk találni – hangsúlyozta Répássy Róbert az M1 Ma reggel című műsorában 2014. június 9-én.
Mv: Döntött a bíróság, alkotmányellenesek a Btk. bizonyos rendelkezései, Répássy Róbert államtitkár van itt velünk telefonon, jó reggelt kívánok.
Répássy Róbert: Jó reggelt kívánok!
Mv: No, hát mely területeken szűkítette a három csapás alkalmazását az Alkotmánybíróság?
Répássy Róbert: Az úgynevezett három csapás szabályt, amikor is a büntetőjog a harmadik erőszakos bűncselekményt legszigorúbb büntetéssel sújtja, ezt kétféleképpen lehetett az eddig pillanatig, kétféleképpen lehetett kiszabni, mégpedig úgynevezett halmazati büntetésként. A halmazati büntetés az, amikor egy elkövetőnek egy eljárásban több bűncselekményét bírálják el, de végül is első alkalommal kerül a bíróság elé, tehát ő még büntetlen előéletűnek számít. A másik eset, amikor visszaesőként kerül a bíróság elé, tehát már egyszer elítélték, nem tanult ebből az ítéletből, másodszor is elítélik, nem tanul az ítéletből, és a harmadik alkalommal már nagyon súlyos következményei vannak a bűncselekménynek. Most ez utóbbi megmarad, tehát az a szabály került megsemmisítésre, amikor egy eljárásban bírálják el a három bűncselekményt, három vagy akár több bűncselekményt egy eljárásban bírálnak el, amikor visszaesőként ítélik el az elkövetőt, úgynevezett többszörös erőszakos visszaesőként, ezt nem érintette az Alkotmánybíróság. Sőt, tulajdonképpen azt mondta, hogy a visszaesés, tehát amikor nincsen hatása az elkövetőre a bírósági ítélet visszatartó erejének, nem tartja vissza az újabb elkövetésektől, ezt lehet súlyosabban értékelni, ott valószínű, hogy a bűnhalmazatnál azt vizsgálta a bíróság, hogy hát mégiscsak első alkalommal kerül a bíróság elé, és ezért az Alkotmánybíróság úgy gondolta, hogy vele szemben nem lehet egyből a legszigorúbb büntetést hozni.
Mv: A leghatározottabb, és nagyon fontos, hogy a leghatékonyabb fellépést ugye a bűnözőkkel szemben ugye, hogyan befolyásolja az Alkotmánybíróság mostani döntése? Megtartható-e a szigor?
Répássy Róbert: Úgy ítéljük meg, hogy a lényegét, az úgynevezett három csapás lényegét nem érintette az alkotmánybírósági határozat, hiszen a lényeg az, hogy a többször erőszakos bűncselekményeket elkövetők felelősségre legyenek vonva, és a legsúlyosabb, akár életfogytig tartó szabadságvesztés is kiszabható velük szemben. Folyamatosan vizsgálni fogjuk a bírói gyakorlatot. Az Igazságügyi Minisztérium egyébként is szeretné elemezni a bírósági gyakorlatot, és amennyiben úgy látjuk, hogy nem tudjuk a kormány büntetőpolitikai célját elérni, tehát hogy az erőszakos bűncselekményeket visszaszorítsa a büntetőjog, akkor más megoldást fogunk találni. Egyelőre úgy látom, hogy a kevésbé használt, eddig viszonylag kisebb számban meglévő úgynevezett három csapást iktatta ki a büntető törvénykönyvből az Alkotmánybíróság, és a nagyobb jelentőségűt meghagyta a törvénykönyvben.
Mv: Répássy Róbert államtitkárnak köszönjük, hogy a rendelkezésünkre állt.
Répássy Róbert: Köszönöm szépen.