Völner Pál államtitkár Eleméry Máténak adott interjúja 2015. november 13-án jelent meg a Magyar Időkben.

Milyen alapon akarják kötelezni Magyarországot egy olyan egyezmény betartására, amelyet mindenki más megszeg? – vetette fel lapunknak Völner Pál. Az igazságügyi államtitkár szerint a görög komphajósok sztrájkja alatt megállt a migránsáradat, tehát a bevándorlók megfékezése nem is olyan nehéz feladat.
– Magyarországon idén 390 ezren haladtak át, közülük több mint 170 ezren regisztráltak vagy adtak le menekültkérelmet Magyarországon – mondta a Magyar Időknek Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára. A politikus szerint a visszatoloncolásnak gyakorlati problémái is vannak, például az, vajon hányan lennének a Nyugat-Európában élő migránsok közül azok, akik a menekültkérelmük elutasítása után vállalkoznának egy ilyen útra és önként belemennének abba, hogy Svédországból vagy Németországból a debreceni vagy a bicskei menekülttáborba visszatérjenek.
– A külügyminiszter nem véletlenül fogalmazott úgy, hogy a dublini rendszer halott – szögezte le Völner Pál. Hozzátette: a nemzetközi védelemre nem jogosult bevándorlók visszatoloncolását szabályozó dublini egyezményt a korábbi gyakorlat alapján lényegesen kevesebb migránsra méretezték, ráadásul a rendszer a bevándorlók részéről önkéntes jogkövetést feltételez, amivel kapcsolatban idén bebizonyosodott, hogy illúzió. Az államtitkár kiemelte, Dublin csak addig működött, amíg Magyarországon évente csupán 30 ezren keltek át, közülük pedig nagyjából ezer embert kellett visszatoloncolni. Arra azonban senki sem számított, hogy egy éven belül egymilliónál is többen indulnak Európa felé.
Felvetésünkre, vajon az EU miért megengedő Görögországgal szemben és miért nem várja el a görögöktől, hogy regisztrálják a területükre lépő migránsokat, az államtitkár egy, a bankszférából származó mondással válaszolt, amely szerint „vannak akkora adósok, akik már barátnak számítanak”. Völner emlékeztetett: Görögország európai, elsősorban német hitelezői ragaszkodnak a kihelyezett pénzükhöz, ezzel pedig a görögök látványosan vissza is élnek.
– A görög komphajósok sztrájkja négy napra megbénította a migránsáradatot, ezek szerint nem is olyan nehéz feltartóztatni a bevándorlóhullámot – hangsúlyozta Völner Pál. Az igazságügyi államtitkár úgy véli, noha jogi lehetőségeink szerények, önmagában érv és hivatkozási alap lehet, hogy egy olyan egyezmény alapján akarnak ide embereket visszatoloncolni, amelyet gyakorlatilag senki sem tart be.
– Nem tartották be a schengeni határországok, mint Görögország, sem más államok, mint például Németország, amely meghívta ezeket az embereket, akik vérszemet kapva nem voltak hajlandók regisztrálni – mondta Völner.
– Ha ezek az államok a dublini egyezményt nyíltan megszeghetik, akkor minek alapján akarják Magyarországot kötelezni az említett egyezmény betartására? – tette hozzá. Kérdésünkre, amely szerint vajon Gyurcsány Ferenc miért ragaszkodik ahhoz, hogy nyakló nélkül betelepítsünk bevándorlókat, Völner Pál kifejtette: Gyurcsány tettei mögött nehéz észérveket és logikát találni, az ellenzéki pártvezető valószínűleg fel kívánta venni a lehető legradikálisabb pozíciót, ami csak létezik a kormány politikájával szemben.