Völner Pál államtitkár a Kossuth Rádió 180 perc című műsorának vendége volt 2015. október 28-án. Az interjú leirata.

Mv: Trócsányi László igazságügyi miniszter a hónap elején, Miskolcon, egy konferencia után tartott sajtótájékoztatón azt mondta, hogy meg volt elégedve Répássy Róbert szakmai munkájával és emberi tisztességével, a miniszterelnök azonban új politikai feladatokat bízott a minisztériumra. És ehhez új szereplőre van szükség. A stúdióban Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára. Jó reggelt kívánok!

Völner Pál: Jó reggelt kívánok!

Mv: Ön az új szereplő, de mik az új feladatok?


Völner Pál: Az új feladatok lényege, hogy az a szakmai munka, ami folyik a minisztériumban, tehát jelenleg is, korábban is, és hát folytatjuk ezt a munkát. Ennek egy markánsabb megjelenítése, tehát hogy azok a lépések, amelyeket eddig megtettünk, milyen eredményeket hoztak. Tehát egy eredménykommunikációt jobban bele kell vinnünk az életünkbe. Azok a reformok, amelyek a magyar gazdaságra, a magyar államszervezetre jellemzőek, ezek ugyanúgy az igazságügyi területen is megtalálhatók. Tehát ezt kell kommunikálnunk, hogy a magyar reformok azok működnek. 

Mv: Jó két hete foglalta el a székét az Igazságügyi Minisztériumban. Néhány napon belül máris a tárcát képviselte a parlamenti vitában. Holott előtte az infrastruktúra-fejlesztés volt a területe. Hogy lehet ilyen gyorsan váltani, van ennek valami technikája? Vagy ez személyes tulajdonság?

Völner Pál: Hát az alapképzettségem nekem jogász. Tehát csaknem húsz évig ügyvédként, jogtanácsosként dolgoztam. Tehát mind a bíróságok, ügyészségek munkáját vagy a kapcsolódó szakértői területek munkájába végrehajtással, nyilván hogy ebben a szakmai múltamban folyamatosan találkoztam, és azért nem szakadtam el ettől a világtól.

Mv: Hány közvetlen munkatársa van? Vitt magával valakit?

Völner Pál: Egy nagyon jó szakmai stábot örököltem meg a minisztériumban, tehát maximum egy-két főt fogok majd esetleg bevinni magammal.

Mv: Azt mondta, hogy a reformok működnek. Ezek a reformok folyamatosak, mi van még hátra?

Völner Pál: Nagyon nagy lépések előtt állunk. Tehát a minisztérium gyakorlatilag a büntetőeljárási törvényt, a polgári perrendtartást új kódexben akarja szabályozni, beleértve a közigazgatási perrendtartást, ami egy jelentős területe az elmúlt időszak átalakításainak. De hát olyan feladatokat is láthatunk, a végrehajtói szektornak a rendbetétele, ami éppen a közelmúltnak az eseménye, és közeljövőben zárul. Vagy épp a legutóbb, amikor beleszaladtunk ebbe az ügyvédi törvénymódosításba, amit egy konkrét ügy kapcsán a budapesti kamaránál kialakult helyzet miatt kellett lépni, tehát egy törvénymódosítást beadnunk.

Mv: Éppen Ön volt a beterjesztője.

Völner Pál: Igen, és ebből egy ötpárti előterjesztés lett, tehát gyakorlatilag egy vitathatatlanul nem politikai termék, de egy gyors reagálás volt egy adott helyzetre. És szerintem jól oldottam meg ezt a kérdést.

Mv: Mi ennek a lényege?

Völner Pál: A lényege az volt, hogy a bíróság döntése következtében megkérdőjeleződik egy kamarának a választási legitimációja, és a miniszter emiatt pert kell, hogy indítson az illetékes bíróság előtt, akkor van egy olyan mechanizmus, hogy az országos kamara kijelölhet egy másik kamarát arra, hogy a napi dolgokban el tudjon járni. És egy olyan döntési kompetenciával rendelkező szervezet kerül kijelölésre, amelynek van gyakorlata, és ugyanakkor pedig van az országos kamara lévén egy legitimációja. Tehát vitathatatlan, hogy azok a döntések, amelyeket megerősít vagy meghoz, azok beleilleszkednek az ügyvédi kamarai autonómia keretébe.

Mv: Említette a perrendtartási törvényt. Ugye a közvéleményben él az, hogy ha bíróságra megy valaki, akkor hosszú idő után számíthat jogerős ítéletre. Ezen tud változtatni ez az új perrendtartási törvény?


Völner Pál: Az a feladatunk, hogy a jogalkotás oldaláról mindent megtegyünk azért, hogy a bíróságok gördülékenyebben, gyorsabban tudjanak ítélkezni. A lényege az, hogy egy olyan perszerkezetet alakítsunk, egy osztott perszerkezetet, amelyben gyakorlatilag van egy első szakasz, ahol mindenki tulajdonképpen bemondhatja, előtárhatja azt, ami a véleménye az egész ügyről. És a bíróság ehhez kötötten tudja viszonylag gyorsabban lezárni a pereket. Nyilván hogy ennek számtalan leágazása van, de a részleteibe azért nem merülnék bele, mert meghaladná ennek a műsornak a kereteit.

Mv: Köszönöm szépen. Az elmúlt percekben Völner Pált, az Igazságügyi Minisztérium új államtitkárát hallották.