Völner Pál az M1 Ma reggel című műsorának vendége volt 2015. október 28-án. Az államtitkár szólt az ügyvédi törvényről és az új polgári perrendtartás koncepciójáról.
Mv: Hét óra húsz perc van. Ez pedig már a Ma reggel második órája. Október 9-étől új államtitkára van az Igazságügyi Minisztériumnak. Völner Pál Répássy Róbertet váltotta az államtitkári székben, és most itt van velünk, hogy elmondja Anikónak a jövőbeni terveit, és természetesen a nézőknek is. Anikó, parancsolj.
Mv: Így van. Jó reggelt kívánok, államtitkár úr.
Völner Pál: Jó reggelt kívánok.
Mv: Köszöntöm Önt. Hát, nagyon friss, ropogós még ez az államtitkárság, de már volt dolguk, például a magáncsőd-törvény módosítására tett javaslat. Ez mi?
Völner Pál: Gyakorlatilag a parlament korábban megalkotta a magáncsőd-intézményről szóló törvényt, és egy ismeretlen jogintézményt vezetett be a magyar jogrendszerben. Azon kívül voltak olyan előző lépések, gondoljunk arra, hogy devizahitelesek kapcsán a végtörlesztéstől kezdve az árfolyamrögzítésig, a bankok elszámoltatásáig, amely miatt nem volt most éppen olyan égető ennek az igénybevétele. És ezért az a határidő, amit most őszre kitűztünk, nem vették annyian igénybe, és ezért meghosszabbítottuk márciusig azt az időpontot, akiknek lejárt volna, hogy még élhetnek ezzel a lehetőséggel.
Mv: Ez azt jelenti, hogy úgy tűnik, hogy egyébként lesz rá igény?
Völner Pál: Természetesen lesz rá, hiszen a bankok is azt prognosztizálják, hogy van körülbelül húszezer olyan adósuk, aki élni tudna ezzel a lehetőséggel. Így kaptak egy hosszabb határidőt. Gyakorlatilag a kilakoltatási moratóriumok a tél végén lejárnak, tehát akkor égetőbbé válik ennek a kérdésnek a rendezése. És lehetőséget nyújtunk arra, hogy a kormányhivataloknál is lehet tájékozódni, és benyújtani ezeket az igényeket. Hiszen a bankok és az adósok érdekei nem mindig esnek össze, és talán ebben az esetben egy kormányhivatali tájékoztatás talán szélesebb kör, és jobban átlátják az érintettek ennek a lehetőségét.
Mv: Mi volt még az, amivel az elmúlt három hétben sürgetően foglalkozni kellett?
Völner Pál: Az ügyvédi törvénynek volt egy olyan módosítása a parlament előtt, amelyre ötpárti konszenzussal sikerült benyújtanunk egy törvényjavaslatot. Éppen a Budapesti Ügyvédi Kamaránál alakult ki a korábbi választással kapcsolatban egy olyan helyzet, hogy a bíróság a választás eredményét megsemmisített, és ezért egy olyan módosítást nyújtottunk be, amely lehetővé teszi az ügyvédi kamara autonómia keretein belül az országos kamara jelölhet ki olyan eljáró szervet, tehát egy másik kamarát, mely a korábbi döntéseket legitimizálhatja, illetve új döntéseket hozhat addig, amíg az új vezetés megválasztásra kerül.
Mv: Ilyenkor egyébként az átadás-átvétel egy államtitkári posztnál mennyire megy könnyen, egyszerűen, gyorsan? Ez már meg is történt, lezajlott?
Völner Pál: Hát, viszonylag a minisztériumokban rendezettek az apparátusok és az ügyek. Úgyhogy ezeket összesítik ilyen esetben, és akkor ezeket a korábbi és az új államtitkár egymás között áttárgyalja. Használati utasítást is kap természetesen az ember, és hát Répássy államtitkár úr gyakorlatilag azóta is, ha bármilyen olyan ügy van, akkor segít, és a folyamatban levő ügyekben naprakészre tudok válni.
Mv: Nézzünk akkor egy kicsit előre, hogy mik a következő ügyek, amikkel foglalkozni kell, és aztán hosszú távra is, hogy egyébként mi az, amivel mindenképp szeretne foglalkozni, átvinni?
Völner Pál: Hát, erős elvárás a parlamenti államtitkárral szemben, hogy a mi területünkön is mutassuk be, hogy a magyar reformok működnek. Tehát az elmúlt éveknek az átalakításai, például jövőre ötéves lesz az alaptörvény, és a sok vitát kiváltó jogszabály is, hogy mennyire beváltotta a hozzáfűzött reményeket, az ebből eredő jogszabályok mennyire illeszkednek a jogrendszerbe. Hogyan sikerült például most a végrehajtói területen rendet teremtenünk, új büntetőeljárási kódexen, polgári perrendtartáson dolgozik a minisztérium. Ezek ötven-hatvan évente kodifikált jogszabályok.
Mv: Itt meg is állítom egy kicsit. Erről már lehet tudni bármit?
Völner Pál: Hát, talán a perrendtartásról annyit említenék, hogy egyszerűsíteni kívánja, megosztani a peres eljárás folyamatát. Tehát ennek egy első szakasza, ahol gyakorlatilag kötött formában mindkét fél előadhatja, vagy felek előadhatják a saját álláspontjukat, és gyakorlatilag ehhez az állásponthoz kötötten, viszonylag gyorsan tudja letárgyalni a bíróság az ügyeket. Tehát remélhetőleg lerövidül ez a folyamat. De bele kell nyúlnunk a szakértői rendszerbe is, nyilván a szakértő szakvéleményeknek a megszületése is elhúzza a pereket. Tehát minden területen próbálunk olyan lépéseket tenni, hogy a jogszabályalkotás oldaláról lehetőséget biztosítsunk a bíróságoknak a hatékonyabb és gyorsabb munkavégzésre.
Mv: Itt milyen típusú perekről beszélünk? Mindenről?
Völner Pál: Hát, miután a polgári és a büntető ügyet is említettem, gyakorlatilag ez az igazságszolgáltatás egészét érintő átalakulási folyamat, a teljes eljárási rendszernek az átalakítása.
Mv: Ez nyilván nem egy rövid távú folyamat, ez nem megy napok alatt. Ön mit vár ettől a rendszertől, mikorra látható ennek az eredménye, hogyha valaki pereskedik, akkor az tényleg hamarabb lezajlik. És mi egyáltalán az elvárás, mennyivel csökkenjen ez az idő?
Völner Pál: Én talán arra tudnék hivatkozni, hogy uniós összehasonlító adatok alapján a magyar bíróságok, ügyészi szervek eljárásai, azok az átlagosak, vagy az átlagosnál jobb időkkel zajlanak. De az a célunk, hogy ez még jobban lerövidüljön, tehát valahol az élmezőnybe szeretnénk végezni. Például a perrendtartásnak most is van egy külön módosítása, amelyet már a kormány megtárgyalt, ami az elektronikus ügykezelést lehetővé teszi. Tehát a gazdálkodó szervezetek, a közigazgatási szervek részére kötelezővé teszik, hogy csak elektronikusan adhatnak be keresetlevelet és a mellékleteket. Nyilván ehhez a bíróságoknál is kell majd egy informatikai háttérfejlesztés, de erre is vannak jó gyakorlatok, például éppen az észt igazságszolgáltatási rendszerbe ma már csak elektronikus ügyforgalom zajlik. Tehát aki például ügyvéd, van egy kártyája, hozzáfér bármilyen adathoz, amelyet egyébként jogosult megszerezni. Tehát ezt a szintet kellene valahol elérnünk.
Mv: Jó munkát kívánok Önnek. Köszönöm, hogy itt volt.
Völner Pál: Köszönöm a lehetőséget.