A kormány mindent megtett azért, hogy a devizahiteleseket meg tudja védeni – jelentette ki Répássy Róbert a Hír Televízió Magyarország élőben című műsorában 2014. augusztus 22-én.
Mv: És akkor Rigából kapcsoljuk telefonon Répássy Róbert urat. Jó estét kívánok.
Répássy Róbert, államtitkár, Igazságügyi Minisztérium: Jó estét kívánok.
Mv: Lezajlott ma az első devizahiteles per. Az államnak ez egy örömhír, hiszen a Kéthely és Vidéke Takarékszövetkezet keresetét a bíróság elutasította, és az állam javára döntött, azonnal az elsőfokú ítéletében. Ön államtitkárként elégedett-e ezzel a gyors eredménnyel?
Répássy Róbert: Hát a legfontosabbnak azt tartom, hogy az látható, hogy a kormány mindent megtett azért, hogy a devizahiteleseket meg tudja védeni. A kormány előterjesztette az Országgyűlésben azt a törvényt, ami alapján most elindultak a perek. A perekben a magyar állam ellen kell pert indítaniuk a bankoknak, tehát az állam jogi képviselői képviselik a devizahitelesek érdekeit. Az első per azt mutatja, hogy az Országgyűlés által alkotott törvény alkalmazható és megvédi a devizahiteleseket, de úgy gondolom, hogy a folyamatban lévő eljárásokat nem illendő kommentálni. Tehát én általában szeretném az örömömet kifejezni, hogy megindult a végrehajtása a devizahitelesek védelmét segítő törvénynek.
Mv: Ön elmondta, hogy a törvénynek milyen kitételei vannak, amely egy kicsit az állam fele lejti a pályát, és ezt hiányolta, nehezményezte a pénzintézet jogi képviselője. Konkrétan azt mondta, hogy erősen korlátozzák a törvény alapján a bizonyítékok benyújtásának lehetőségét, a határidőket. Nem kéne ezt a kormánynak megfontolnia? Biztos, hogy ez a törvényi rendelkezés törvényességi szempontból rendben van?
Répássy Róbert: Álláspontunk szerint a törvény biztosítja azt a jogot, hogy a bankok megpróbálják a tisztességtelen szerződési feltételeket megvédeni. Tehát a törvény ugyan felállít egy olyan vélelmet, hogy egyes szerződési feltételek tisztességtelenül kerültek megfogalmazásra, de ne felejtsük el, hogy ez a Kúria döntésén alapul, tehát ezt már megelőzte egy bírósági eljárás. Ezért gondolom azt, hogy nincs abban semmilyen tisztességtelen eljárás, hogy a bankok most megpróbálják bizonyítani az igazukat. Más kérdés, hogy a törvény olyan egyértelműen fogalmaz, és a Kúria döntése is egyértelmű feltételeket állapított meg, amelyekkel szemben nehéz a bankoknak bizonyítást folytatniuk. De a törvényhozás célja, a kormány célja az volt, hogy úgy védje meg a devizahiteleseket, hogy ne a devizahiteles ügyfeleknek kelljen bizonyítaniuk az igazukat a bíróság előtt, hanem éppen a bankoknak kelljen a bizonyítási terhet vállalni, és nekik kelljen a bizonyítás eszközét felajánlani.
Mv: Igen. Most láttuk a bíróság döntését, és hát tényleg az állam javára ítélt az első perben első fokon a bíróság. Ugye Magyarországon nem a precedensjogra épül a jogi rendszer, de mégis ez a mai ítélet ez valamit sejtet a következő hetek – mondjuk több tucat – perének az elsőfokú ítéletével kapcsolatban?
Répássy Róbert: Nem szeretnék abba a hibába esni, hogy egy ítélet alapján következtetéseket vonunk le, de nagyon fontos előzmény volt a Kúria döntése. A Kúria elvi döntéseket hozott, elvi álláspontot fejtett ki, hogy mely szerződési feltételek, szerződési kitételek válhatnak érvénytelenné azáltal, hogy tisztességtelen eljárásként fogható fel. Tehát a parlament nem tesz mást, a kormány nem tesz mást, mint a Kúria döntését általános jelleggel kiterjesztette egy törvényben. Kiterjesztette az összes fogyasztói szerződésre, és most ennek a törvénynek a végrehajtását tapasztaljuk, és azt tapasztaljuk, hogy a bankok nehezen tudják a tisztességtelen feltételeket megvédeni, de mégiscsak ez a helyes rendje az igazságszolgáltatásnak, és nem az, hogy az ügyfelek próbálják egyesével a bankokkal szemben érvényesíteni a Kúria által kifejtett elveket.
Mv: Nagyon sok mindenről tudnánk még beszélni, de két másik témát hoznék be – nagyon rövid az időnk. Az egyik az autóhitelezés kérdése, hiszen a nemzetgazdasági miniszter azt mondta, hogy ősszel el fog dőlni, hogy az autós devizahitelekre kiterjed-e majd a forintosítás, hiszen a forintosításról fog dönteni a kormány. Min múlik ez egyébként? És egyáltalán a kormány fog-e lépéseket hozni az autós eladósodott... devizahitelben eladósodott ügyfelek számára?
Répássy Róbert: Először is szükséges leszögezni, hogy azok a tisztességtelen szerződési feltételek, amelyek jellemzik a lakáskölcsön-szerződéseket, ezek a tisztességtelen feltételek ugyanúgy tisztességtelenek egy gépjárműre vonatkozó kölcsönszerződésnél is. Tehát a Kúria által kifejtett elvek általánosan érintik a gépjármű-hitelezést is. Más kérdés, hogy itt az elszámolásra még várni kell egy kicsit. Az elszámolásról a bankok és az ügyfelek közötti elszámolásról az Országgyűlésnek külön törvényt kell alkotnia. Ehhez azonban szükségünk van arra, hogy lássuk, hogy a mostani devizahiteles perekben végül is milyen jogerős ítéletek születnek.
Mv: Államtitkár úr, egy utolsó kérdés. Ön Rigában tartózkodik, onnan kapcsoljuk most telefonon. Ma van, illetve pontosabban egy... ma kezdődött, de holnap lesz a totalitárius diktatúrák áldozatainak emléknapja, és ezzel kapcsolatban van egy kétnapos konferencia, melyen Ön a kormány részvételét képviseli ezen a konferencián. Miről szól ez a konferencia, és milyen előadások zajlottak ma, illetőleg milyen előadások lesznek holnap?
Répássy Róbert: Augusztus 23-a, az úgynevezett Molotov–Ribbentrop-paktum évfordulója, és most éppen a 75. évfordulójára emlékeznek az Európai Unió igazságügy-miniszterei itt, Rigában, Lettország fővárosában, hiszen a lettek jócskán megszenvedték mindkét diktatúrát. Megemlékeznek arról is a lett Igazságügyi Minisztérium képviselői, hogy 2011-ben az európai uniós soros elnökségünk során éppen egy magyar–lengyel–litván kezdeményezésre került megalkotásra a mostani emléknap, tehát a magyaroknak komoly szerepe volt abban, hogy emlékezzünk mindkét diktatúra áldozataira.
Mv: Répássy Róbert, köszönjük szépen, hogy a rendelkezésünkre állt. Viszonthallásra.
Répássy Róbert: Viszonthallásra.