Répássy Róbert államtitkár a Duna Televízió Közbeszéd című műsorának vendége volt 2014. november 11-én. Az államtitkár szólt a fair bank törvényről és a forintosításról.
Mv: Répássy Róbert a vendégünk, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára. Jó estét kívánok.
Répássy Róbert: Jó estét kívánok.
Mv: Szóval benyújtották a fair bankokról szóló törvénytervezetet, és igazából ez úgy tűnik most, mintha egy csomagnak a része lenne. Tehát ugye, kezdődött a dolog úgy, hogy az elszámolásért vagy kártalanításért felelős törvényt, törvénytervezetet fogadták el. Aztán itt van a fair bankok, illetve, ugye a forintosításról is most fog dönteni a kormány, csütörtökön. Szóval ebből a háromból, ha jól számolom, akkor az elszámolásért, az elszámolás ügye, az a bankoknak rossz. A fair bankokról szóló törvényjavaslat, hát annak se biztos, hogy nagyon örülnek, mert egészen más lesz a feltétele annak, hogy hogyan adhatnak hitelt. Ennek fejében kapták azt a bankok, hogy piaci áron forintosítják a devizahiteleket?
Répássy Róbert: Hát jól érzékelte, hogy ezek összefüggő törvények, és összefüggő folyamat, hiszen először a Kúria döntését végrehajtó törvényt fogadott el az Országgyűlés, amely megállapította, hogy melyek a tisztességtelen feltételek a szerződésekben. Ugye, ezt ma éppen az Alkotmánybíróság alkotmányosnak találta ezt a törvényt. Utána az elszámoltatásról szóló törvény született meg, ami a szerződésből visszamaradó résznek, a visszamaradó követeléseknek a forintban és devizában való elszámolását jelenti, ami azt eredményezi, hogy 1,3 millió család számára nagyjából nyolcszáz és ezermilliárd forint közé tehető az az összeg, amit ezek a családok hitelkönnyítés formájában visszakapnak. És utána következik a fair bankokról szóló törvény, amely egy, a jövőbeni hitelezésről szóló, annak a fogyasztóvédelmi szabályait előíró hitelezési szabályokat tartalmazó törvény lesz. És valóban, ebben a sorban negyedik az úgynevezett forintosításról, tehát az átváltásról szóló törvény. Ez mind együtt így jelentős könnyítést jelent a családoknak. Ahogy mondtam, ez mondjuk a devizahiteleseknél legalább húsz-harmincszázalékos törlesztőrészlet-csökkentést, és akár tőkecsökkentést is jelenthet. A forinthiteleseknél kisebb a kedvezmény mértéke, hogy úgy mondjam, de hát azok viszonylag kedvezőbb hitelek is voltak, kedvezőbb...
Mv: Valami miatt mégsem akarták ezt a prést tovább húzni, mert a forintosítás, az meg úgy tűnik az elemzések alapján, hogy inkább a bankoknak jelent fellélegzést.
Répássy Róbert: Én azt szeretném mondani, hogy ezek, mivel összefüggő törvények, és végig a kormánynak figyelemmel kellett lenni arra, hogy a forinthitelesek ne járjanak rosszabbul, mint a devizahitelt felvevők, és nyilván a devizahitelesek egy részének nagy segítséget jelentett már eddig is, mondjuk az egyösszegű végtörlesztés, vagy az árfolyamgát intézménye, ehhez jön még hozzá az, hogy most visszakapnak mondjuk tőkére elszámolva, körülbelül 25-30 százalékkal csökken a tőketartozásuk. És ugye, ennek a már csökkentett tőketartozásnak és csökkentett havi törlesztőrészletnek az átváltása történik meg. Tehát mindenképpen az átváltás egy kedvezőbb helyzetbe hozza őket, függetlenül attól, amit Ön mondott, hogy várhatóan egyébként egy átlagárfolyamon kerül majd megállapításra ez az átváltás. Egyébként csütörtökön dönt róla a kormány. Ezért nagy hiba lenne, hogy még az egész folyamatnak a közepén azt mondani, hogy itt valaki rosszul járna. Biztos vagyok benne, hogy minden család jobban jár. 2015 az elszámolás éve lesz a bankok szempontjából, és az ügyfelek közötti elszámolás éve lesz.
Mv: Na nézzük akkor ezt a bizonyos fair bankokról szóló törvényt. Mit tartalmaz? Mi az, amiben én mást fogok tapasztalni, ha bemegyek egy bankba, és azt mondom, hogy hitelre van szükségem?
Répássy Róbert: Hát elsősorban, ugye mondtam, ezek számos fogyasztóvédelmi szabályt tartalmazó új törvény, amely jórészt német és osztrák mintára készült. Tehát nem várunk el mást a bankoktól, mint azt, amit Németországban vagy Ausztriában is egyébként megtesznek. A tájékoztatási kötelezettsége széleskörű lesz a bankoknak. Tehát, már a szerződéskötést megelőzően, vagy akár a konkrét szerződés elkészülte előtt nagyon részletes tájékoztatási kötelezettsége lesz a bankoknak.
Mv: Ez másképpen lesz, mint eddig volt? Hát, tájékoztatási kötelezettség eddig is volt.
Répássy Róbert: Hogy egy példát mondjak, eddig mindenki, aki ilyen hitelfelvételben részt vett az tudja, hogy a közjegyzőnél ismerte meg a végleges szerződést, és ott felolvasták a számára, és ugyan megmagyarázták a számára.
Mv: Elképesztően unalmas volt, nagyon sokáig tartott.
Répássy Róbert: Igen, de ennél rosszabb a helyzet, hiszen, nem csak hogy unalmas volt, de nem is mindig tudja az ember első hallásra értelmezni ezeket a szabályokat. Főleg, aki nem jogi végzettségű, ezért most hét nappal korábban meg kell kapniuk majd a szerződést, és akár elvihetik szakértőhöz, megvizsgáltathatják.
Mv: Tehát, a kezükbe kapják, vagy akár e-mailen megkapják.
Répássy Róbert: Kezükbe kapják a szerződést, így van. Tehát, a végleges szerződés tervezetét megkapják, meg tudják vizsgálni. Ez az egyik fontos, a tájékoztatási kötelezettségek körében fontos változás. A másik fontos változás azt gondolom, hogy ez is egy nagyon jelentős változás, hogy az egyoldalú kamatemelés az a három évnél rövidebb futamidejű szerződéseknél kizárt. Tehát, nem változtathatják meg a kamatokat.
Mv: Amilyen kamaton felvettem, az lesz a vége? Ha három évnél rövidebb a futamidő.
Répássy Róbert: Igen. Előfordulhat olyan feltétel, de ezt akkor az ügyfél vállalja, ami valamilyen referencia kamatlábhoz köti. Például a Magyar Nemzeti Bank által megállapított kamatlábhoz köti a szerződéses kamatot. De a lényeg az, hogyha egy hosszútávú szerződést nézünk, akkor ott háromévente lehet csak kamatot változtatni, kamatmértéket háromévente lehet csak emelni.
Mv: Azt egyoldalúan lehet? Tehát, letelik a három év, és a bank azt mondja, hogy nekem most a kamat innentől kezdve ennyi.
Répássy Róbert: Először is, szigorú és objektív feltételek alapján lehet emelni kamatot. Tehát, egy külső bekövetkező, nem a banktól függő, nem a bank gazdálkodásában, üzletmenetében, hanem kívül, külső alapon vagy külső gazdasági hatásokra történhet csak meg ez a kamatemelés, és kilencven nappal korábban értesítik majd az ügyfelet egy ilyen kamatemelésről, és neki hatvan nap rendelkezésre áll, hogy bankot váltson. Tehát, akár ráadásul, költségmentesen kiválthatja, vagy átviheti egy másik bankhoz a szerződését. Egyébként, ettől abban reménykedünk, hogy ez a bankok közötti versenyt fogja elősegíteni.
Mv: Egyik bank sem kérhet érte pénzt? Ahol felmondom esetlegesen a hitelemet, és ahol újra kötöm, vagy ahová átviszem a hitelemet, egyik helyen sem kérhetnek érte pénzt?
Répássy Róbert: Ha ezért, tehát a kamatemelésről szóló tájékoztatás alapján akarom megváltoztatni a bankomat, akkor nem. Tehát, az egyoldalú kamatemelés. Nem teljesen kizárt az egyoldalú kamatemelés, de ahogy mondtam, külső feltételeknek kell bekövetkeznie, másrészt pedig más bankhoz elvihetem a szerződésemet, teljesen költségmentesen. És hát utána vannak még ebben a törvényjavaslatban olyan szabályok, amelyek a kamattal kapcsolatos, és általában a költségekkel kapcsolatos ügyeknek vagy ezeknek a jogi feltételeknek az ellenőrzésére vonatkozik. A Magyar Nemzeti Bank nagyon erős jogosítványokat kap arra, hogy ellenőrizhesse ezeket a szerződéses feltételeket. Tehát, végig az ügyfél számára egy biztonságot jelent, hogy a Magyar Nemzeti Bank ellenőrzi ezeket a módosításokat.
Mv: Egy utolsó rövid kérdés. Lehet majd devizahitelt felvenni, vagy ez teljesen kizárt lesz?
Répássy Róbert: A kormánynak az a szándéka, hogy kivezesse a devizahiteleket. Vannak most is olyan előírások, ami lehetővé teszi a devizahitel felvételét, de csak akkor, hogyha valakinek alapvetően devizában van a jövedelme.
Mv: És devizában is fizeti vissza.
Répássy Róbert: És devizában is fizeti vissza, igen.
Mv: És akkor ez így lesz a jövőben is. Forintban törlesztett devizahitel nem lesz az Önök szándéka szerint.
Répássy Róbert: Annak, akinek forintban van jövedelme, lényegében nem tud a bank adni, nem is kínál ilyen hitelt.
Mv: Köszönöm, hogy eljött hozzánk!
Répássy Róbert: Köszönöm szépen én is!