Noha a klasszikus kárpótlási kérelmek beadási határideje lejárt, a mai napig érkeznek az Igazságügyi Hivatalhoz kárpótlással összefüggő igények – mondta el a Magyar Hírlapnak Szeiberling Tamás, a hivatal főigazgatója.
A lap 2015. február 11-i, szerdai számában közölt interjúban a szakember elmondta: tizennégy folyó-kilométernyi irat gyűlt össze a hivatalnál, ezek bizonyítékok, okiratok, kézzel írott beadványok, külföldről és Magyarországról egyaránt.
Ismertette: vagyoni sérelem miatt, több mint 1,25 millió kérelemnek helyt adva mintegy 81 milliárd forintot fizetett ki a magyar állam a rendszerváltozás óta, szabadságkorlátozás miatt, személyi kárpótlás címén 57 milliárd forintot fizettek ki kárpótlási jegyben 212 ezer helyt adó döntés alapján. Szeiberling Tamás hozzátette: a kárpótlási jegyben járó kárpótláson kívül szabadságkorlátozás miatt további 62 ezren életjáradékban részesültek. Életvesztés miatt megközelítőleg 27 milliárd forint egyösszegű pénzbeli kárpótlást kaptak az érintettek hozzátartozói.
A kárpótlási jegyek még ma is forgalomban vannak a tőzsdén, ezekkel leginkább földhöz lehetett jutni az árveréseken, de értéküket erősen befolyásolta a velük folytatott spekuláció. A még fel nem használt kárpótlási jegyeket jelenleg egy pénzintézet őrzi.
Ferenczi Aniella, az igazságügyi szakmai felügyeleti és módszertani főosztály vezetője a lapnak elmondta: kérelmet 1994-ig lehetett beadni, a személyi kárpótlás pedig 2012. március 30-án zárult le. Azonban egy tavaly elfogadott kormányrendelet újabb lehetőséget nyitott meg nyugdíj-kiegészítések formájában. Ez nem klasszikus értelemben vett kárpótlás, hanem kárpótlási célú pluszjuttatás. Ezek az eljárások folynak még most is.