A jogászi tevékenység magában hordozza az állandó fejlődés kihívását, az egyéni szellemi teljesítmény és kreativitás lehetőségét – hangsúlyozta beszédében Vízkelety Mariann államtitkár a Miskolci Egyetem állam- és jogtudományi karának diplomaátadó ünnepségén 2016. június 23-án.

Tisztelt Rektor Úr! Tisztelt Dékán Úr!
Kedves Frissen Végzett Hallgatók, Vendégek!

Trócsányi László miniszter úr nevében is tisztelettel és szeretettel köszöntöm az Ünnepi Szenátusi Ülés résztvevőit!

A diploma átvétele és a fogadalomtétel olyan ünnepi pillanat, amely egy új, az eddigi kötöttségektől mentes korszakot indít el az Önök életében.  Az alma materből kikerülve a lehetőségek tárháza nyílik meg Önök előtt. Szeretném megerősíteni, hogy jó döntést hoztak, amikor a jogi pályát választották. Igazságügyi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárként személyes tapasztalatom, hogy a jogászi hivatásrendek vezetői örömmel látják az ígéretes fiatal kollégákat!

Az első kérdés, ami a pályaválasztással kapcsolatosan felmerül az emberben, hogy vajon friss diplomásként hogyan tud elhelyezkedni ezen a pályán. Gondoljunk csak a 2008-at követő gazdasági válságra és annak következményeire. Láthatjuk, hogy a friss diplomás jogászokat kevésbé érintette a válság, mint más területek, más szakmák végzőseit.

Nem elhanyagolható az sem, hogy a jogászok átlagkeresete a gazdasági válság éveiben is a nemzetgazdasági átlag kétszerese volt. Feltehetően a hazai gazdaság teljesítményének javulása a jogászi hivatás iránti igény növekedését is eredményezi. A jogi pálya tehát tisztán egzisztenciális szempontból is jó előmenetelt kínál.

Frissen végzett diplomásként felmerül az a kérdés is, hogy a választott pálya elég izgalmas-e, vagy úgyis mondhatnánk, hogy kihívásokkal teli-e. Ki tudják-e bontakoztatni alkotói képességüket azok a fiatalok, akiknek életcélja a jogi hivatás gyakorlása. A jogászi tevékenység magában hordozza az állandó fejlődés kihívását, valamint az egyéni szellemi teljesítmény és kreativitás lehetőségét, ami oly fontos a jelenkor fiatal generációjának. Az ügyvédség klasszikusan független, kreativitást igénylő hivatás. De nincs ma az a multinacionális cég, amely munkatársainak olyan szabadságot és alkotói függetlenséget tudna biztosítani, mint amilyen a bírói függetlenség. A közigazgatás, a közjegyzői vagy éppen az ügyészi hivatás szintén számos érdekes kihívást tartogat a pályakezdők számára. Ilyen értelemben e klasszikus értelmiségi pálya nagyon is korszerű: többnyire függetlenséget és minőségi elfoglaltságot nyújt.

Felmerül a kérdés - vajon nem válik-e monotonná, egysíkúvá, netán gépiessé néhány év múlva a jogászi tevékenység a ma friss diplomásai számára? Megítélésem szerint ez nem jellemző, éppen ellenkezőleg. Először is a jogi diplomához kötött állások, végezhető tevékenységek nagyon változatosak, és az egyéni előmenetel során többször is van mód a változtatásra. Másodszor – és az egyetemi helyszínre tekintettel ez a hangsúlyosabb – maga a jogrendszer is intenzív változáson megy keresztül a technológiai, kulturális, biológiai, éghajlati és a ma nagyon is aktuális migrációs változások következtében, amelyek gondoskodnak arról, hogy tömegesen olyan újszerű élethelyzetek keletkezzenek, amelyeknek jogi megközelítéséhez és rendezéséhez intenzív szellemi munka és felkészültség szükséges.

Kedves (leendő) Kollégák!

A ma friss diplomásainak természetesen még sok tanulásra és tapasztalatra van szüksége, de megéri az erőfeszítés!  Mindenkinek javaslom, hogy mielőbb tegyen jogi szakvizsgát, vegyen részt az adott hivatásrend által kínált képzéseken, sőt, jogi tudásához igyekezzen más szakmai tudást is szerezni. Az alapokat itt Miskolcon megszerezték, ideje, hogy elinduljanak pályájukon!

Hivatásuk gyakorlása során kísérje Önöket útjukon Seneca máig időszerű gondolata: Tamdiu discendum est, quamdiu vivas (addig kell tanulnod, míg csak élsz)!

Köszönöm megtisztelő figyelmüket!