Vízkelety Mariann államtitkár Szakács László (MSZP) Bekerül-e a törvénybe a készfizető kezesség? című kérdésére válaszolt az Országgyűlés 2015. szeptember 28-i ülésnapján.
Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr!
A Szabó Szabolcs független és dr. Lukács László György jobbikos képviselő urak által 2015 augusztusában két nap különbséggel benyújtott, tartalmilag teljesen megegyező törvénymódosítás kezdeményezése után immár az MSZP is előállt a megoldási javaslattal, és a készfizető kezesség előírását szorgalmazza a Quaestor-törvény módosításán keresztül.
A felvetés kapcsán azonban szeretném hangsúlyozni azt is, hogy a készfizető kezesség puszta előírása nem elegendő a Quaestor-törvény módosításán keresztül, hiszen ennek fedezetét a költségvetési törvényben is meg kellene teremteni. Úgyhogy azt javaslom a tisztelt képviselő uraknak, hogy egyben jelöljék meg ennek a forrását is, vagyis hogy honnan javasolnak pénzt elvonni a költségvetésből.
Ezzel párhuzamosan ki kell emelni azt a körülményt is, hogy a Quaestor-károsultak kárrendezését biztosító követeléskezelő alap létrehozásáról szóló 2015. évi XXXIX. törvénnyel kapcsolatosan öt alkotmányjogi panasz benyújtására is sor kerül, melyben az indítványozók a törvény egészének vagy egy részének megsemmisítését kérik az Alkotmánybíróságtól.
Az alkotmányjogi panaszok benyújtása olyan helyzetet teremtett, amelynek következtében az alap finanszírozásának feltételei nem adottak; a Quaestor Alap jelenleg azért nem tudja teljesíteni a kifizetéseket, mert a jelenlegi bizonytalan körülmények miatt nem talált hitelezőt a forrásai biztosítására.
A károsultaknak való kifizetés jogcíme az Alkotmánybíróság eljárásának tárgyát képezi, azaz az esetleges felesleges törvénymódosítás elkerülése érdekében célszerű az Alkotmánybíróság döntését megvárni, amelynek ismeretében, amennyiben szükséges, a kormány kezdeményezni fogja a szükséges módosításokat.
Köszönöm szépen.