Patyi Gergely államtitkár a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában a végrehajtói rendszer felülvizsgálatáról beszélt 2015. február 9-én. Leirat.
Mv: Fél nyolc múlt két perccel. Jó reggelt kívánok. Arról már volt szó a műsorunkban korábban, hogyan zajlik a végrehajtói rendszernek a felülvizsgálata. Kinek, melyik ellenzéki pártnak mi a véleménye erről, és mit gondol az átlagember a rendszerről? A stúdióban Patyi Gergely, az igazságügyi kapcsolatokért felelős államtitkár. Jó reggelt kívánok.
Patyi Gergely: Jó reggelt kívánok.
Mv: Jól tudom, hogy ugye áprilisban kell az asztalra letenniük azt az elképzelést, amivel a vizsgálat, a felülvizsgálat során találkoznak, hogy mi az, amin módosítani kell?
Patyi Gergely: Igen, hát folyik egy átvizsgálás a végrehajtói kamaránál. Ez jogi, szakmai, pénzügyi és informatikai ellenőrzést jelent, és ennek az eredményeiről szeretnénk áprilisra terveket megvalósítani.
Mv: Hol tartanak most, mi az, amit eddig feltártak?
Patyi Gergely: A vizsgálat még nem fejeződött be, részeredményeket már láttunk. Komoly nehézségek és megoldandó feladatok vannak. Úgyhogy lesz bőven teendőnk.
Mv: Mondana egy nehézséget, amit már most látnak?
Patyi Gergely: Például a panaszvizsgálatok száma rendkívül alacsony volt. A nagyságrendileg évi hétszázezer ügyhöz képest összesen öt panaszvizsgálat jutott el bírósági szakba.
Mv: Azt is látjuk, hogy már vannak olyan ügyek, amikben eljárások indultak, ugye a Napi Gazdaság feltárt néhányat, hogyha jól tudom, újabb harminc hasonló ügy fog vagy ügyben fog eljárás indulni. Ezek milyen típusú visszaélések?
Patyi Gergely: 25-30 ügy várható, hogy a közeljövőben meg kell indítani. Ezek eltérő mélységű problémákra reflektálnak. Irodai problémákat, adatkezelés, ügykezelési problémákat, és hát egészen komoly visszaéléseket is lehet adott esetben látni.
Mv: Mit jelent az, hogy adatkezelés, ügykezelés? Az mit jelent a gyakorlatban?
Patyi Gergely: Az informatikai vizsgálat eredményeként látszik, hogy sajnos az informatikai rendszerek sem annyira megbízhatóak, mint ahogy számítottunk rá, illetve hát az adatvédelmi szempontokat sem mindig megfelelően tartják be az egyes végrehajtók.
Mv: Ez mit jelent? Nincs rendes informatikai rendszerük, eltűnnek információk?
Patyi Gergely: Nem megfelelőek az informatikai rendszerek.
Mv: Jó, ez az egyik. Gondolom, hogy bővebben fog róla beszélni, hogyha lezárult a vizsgálat. Mik azok, amikre azt mondja, hogy egészen súlyos is?
Patyi Gergely: Hát adott esetben a nem megfelelő eljárások, jogszabálysértések, tehát a végrehajtók még a vht szabályait, tehát a végrehajtási törvény szabályait sem minden esetben tartják, be, illetve hát nem megfelelően járnak el.
Mv: Azért nehéz ez az ügy, mert miközben zajlanak az országba végrehajtások, aközben folyamatosan hallja azt az átlag állampolgár, hogy központilag is látják azt, hogy súlyos visszaélések és problémák vannak a rendszerrel kapcsolatban, meglehetősen bizalmatlanná teszi az embert a végrehajtásokkal kapcsolatban. Tart egy vizsgálat, de most a jelenlegi végrehajtások és az eljárások ideje alatt ezek nem lehet felgyorsítani, hogy most is már azt érezze az ember, hogy ami vele történik, az teljesen jogszerű? Mert ugye mi is most arról beszélgetünk, hogy súlyos gondok vannak a rendszerrel.
Patyi Gergely: Igen. Azért azt látni kell, hogy ez egy nagy rendszer. Itt a kamarai rendszer problémákról beszélünk. Természetesen egyes ügyekben is lehetnek nehézségek. Pontosan ezért javasoltuk azt, hogy március 1-jétől az Igazságügyi Hivatal veszi át a panaszügyek felülvizsgálatát, tehát egy sokkal erősebb kontrollt helyezünk a végrehajtói kamara fölé annak érdekében, hogy minél előbb megfelelő védelmet nyújthassunk az embereknek.
Mv: Áprilisban tesznek egy javaslatot az asztalra. Utána mi fog történni? Mikor lesz az, amikor én már nem leszek olyan bizalmatlan a rendszer működésével kapcsolatban?
Patyi Gergely: Hát remélem, hogy minél előbb már nem lesz bizonytalan a rendszerrel kapcsolatban. Ezek első lépések, és az ősz folyamán nem kizárt, hogy a végrehajtási törvényt is módosítanunk szükséges.
Mv: Na és akkor ez azt jelenti, hogy fél év múlva körülbelül eljuthat abba a fázisba a szakma, hogy el kezdhetik visszaépíteni a bizalmat?
Patyi Gergely: Én annak örülnék, hogyha ezt már korábban meg tudnánk tenni. Be kell tartatni a jelenlegi szabályokat, tehát a legnagyobb probléma valójában az, hogy nem tartották be minden tekintetben a szabályokat.
Mv: A vizsgálat során önnek mi volt a legmeglepőbb eddig?
Patyi Gergely: Nagyon sok érdekességet találtunk. Valójában a kamara...
Mv: Finoman fogalmazott az érdekesség kifejezéssel.
Patyi Gergely: Valójában a kamara a rendelkezésére álló anyagi, személyi eszközöket egyáltalán nem hatékonyan használta fel. Sokkal-sokkal jobb rendszereket lehetett volna hatékonyabban működtetni, ahogy ezt tették.
Mv: A hatékonyság az az egyik dolog. De most nyilván ez engem abból a szempontból érdekel, hogy én, aki elszenvedője lehetek, mondjuk egy végrehajtásnak, az mi volt az, ami mondjuk ebben visszaélést jelentett?
Patyi Gergely: Lényegében nem működött a panaszkezelés, nem tartották nyilván a panaszügyeket, nem lehetett tudni, hogy mit tettek vele.
Mv: Tehát, hogyha valami gond volt, senkit nem érdekelt?
Patyi Gergely: Lényegében igen.
Mv: Az előző percekben Patyi Gergellyel, igazságügyi kapcsolatokért felelős államtitkárral beszélgettem.