A francia nyelvtudás sokirányú hasznosíthatóságára hívta fel a figyelmet Trócsányi László igazságügyi miniszter a Budapesti Gazdasági Szakképzési Centrum (BGSZC) Hunfalvy János Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági és Kereskedelmi Szakközépiskolájában abból az alkalomból, hogy az intézmény átvette – a magyar szakközépiskolák közül elsőként – a francia külügyminisztérium Label France Éducation minőségi díját.
„Önök előtt nem kell hangsúlyozni az idegen nyelvek ismeretének fontosságát” – fordult a miniszter a kéttannyelvű intézmény diákjaihoz franciául elmondott beszédében.
A magyar tudományos földrajz megalapítójáról, Hunfalvy Jánosról elnevezett szakközépiskola – a diákjainak nyújtott különböző nyelvi programjaival és részvételével a nemzetközi diákcserében - példát mutat nyitottságból a világra – állapította meg.
Trócsányi László elmondta, hogy a francia nyelv globális használatát figyelemmel kísérő intézet tavalyi felmérése szerint a világon mintegy 274 millióan beszélik Moliere nyelvét, amely az ötödik leggyakrabban használt nyelvnek tekinthető.
Az angol mellett azonban a francia az egyetlen olyan nyelv, amelyet az összes kontinensen beszélnek – tette hozzá.
A miniszter külön felhívta a figyelmet a francia nyelv jelentőségére a kultúra és a nemzetközi kapcsolatok területén. Kitért arra, hogy professzorként ő maga is hozzájárul a szegedi egyetem francia nyelvű központjának tevékenységéhez, az európai tanulmányok és az európai-afrikai fejlesztési kérdések mesterszintű oktatásában.
Trócsányi László emlékeztetett arra is, hogy Franciaország és annak nyelve a magyar irodalom olyan nagyjainak nyújtott ihletet, mint Illyés Gyula, Ady Endre, József Attila és Babits Mihály.
A miniszter gratulált a szakközépiskola oktatóinak és diákjainak a Label France Éducation minőségi díjának elnyeréséhez, és megállapította: a kitüntetés azt jelzi, hogy a francia hatóságok is elismerik az intézmény kiváló színvonalú tevékenységét.
Trócsányi László kétszer szolgált nagykövetként francia nyelvterületen, Brüsszelben és Párizsban.