A magyar–kanadai igazságügyi és bevándorlásügyi együttműködés fejlesztéséről, valamint a kanadai frankofón közösség és a Quebec tartomány felé való nyitásról tárgyalt Trócsányi László, aki részt vett a Nemzetközi Holokauszt-emlékezési Szövetség (IHRA) emlékévének megnyitó rendezvényén is.
A magyar tárcavezető az MTI-nek 2015. március 12-én beszámolt róla, hogy Peter MacKay szövetségi igazságügyi miniszterrel a terrorizmus elleni hatékony fellépésről folytatott eszmecserét. A kanadai partner egyebek között elmondta, hogy az elkövetkező két hónapban, vagyis még a parlamenti választások előtt új szabályozási törvényt fognak elfogadni ezen a téren, amelyben a hangsúly a preventív intézkedésekre kerül majd.
A felek szót ejtettek internet-szolgáltatók felelősségéről a terrorizmus elleni harcban, különös tekintettel arra, hogy a világhálón felhívások jelennek meg az iszlamista terrorszervezethez való csatlakozásra. Említésre került a V4-csoport és Kanada igazságügyi minisztereinek találkozójának terve, ahol a közép-európaiak megismerkedhetnének az internetre való kanadai szabályozásokkal.
Trócsányi és MacKay eszmecserét folytatott a két ország büntetőpolitikájának alakulásáról. A kanadai tárcavezető elmondta, hogy hazájában jelenleg vita folyik a tényleges életfogytiglanra vonatkozó szabályozásról. A jövőben korábbi 25 éves határidőt 35 évre emelik fel annak megvizsgálásával kapcsolatban, hogy valaki visszaengedhető-e a társadalomba, vagy nem. Ebben a kérdésben a döntés az igazságügyi miniszter hatásköre lesz. Kanadában emellett immár két éve működik a büntetések összeadásának rendszere.
Trócsányi László beszámolt arról, hogy Magyarországon a tényleges életfogytiglani szabályozását hogyan hajtották végre, figyelembe véve az Emberi Jogok Európai Bíróságának joggyakorlatát is.
A magyar miniszter beszédet mondott az IHRA-elnökség átvétele és a kanadai rendezvénysorozat nyitórendezvénye alkalmából, amelynek fővendége Jason Kenny védelmi és multikulturalizmus-ügyi miniszter. Az eseményen jelent volt több ottawai zsidó szervezet vezetői és a kanadai főrabbi is.
"Azt gondolom, hogy ez a rendezvény rávilágított arra, hogy Magyarország az IHRA emlékezési évét komolyan kívánja venni. Számot adtam az ezzel kapcsolatos rendezvénysorozatról, a Raoul Wallenberg-emlékévről, valamint a korábbi holokauszt-emlékévről, aminek a folytatása az IHRA-elnökségünk" – nyilatkozott a miniszter.
Trócsányi László a Chris Alexander bevándorlásért és állampolgárságért felelős miniszterrel folytatott tárgyalása során ráirányította a figyelmet Közép-Európára, arra a tényre, hogy Magyarország Szíriából, Afganisztánból és Koszovóból érkezett menekültek áradatával nézett szembe az elmúlt hónapokban.
Chris Alexander kijelentette, hogy Magyarországot Kanadában továbbra is biztonságos harmadik országnak tekintik. Az adatokból kiderül: egyértelmű, hogy a Magyarországról érkezett menedékkérők száma messze alacsonyabbak, mint két évvel ezelőtt.
"Biztosítottuk egymást arról, hogy a kormányok között szoros együttműködést alakítunk ki a menekültügyi kérdéseket illetően. Ők megértik azt, hogy Magyarországnak és Európának nagyobb terhet kell vállalnia a menekültügyben, figyelemmel arra, hogy Kanadába a távolság miatt kevesebben jönnek" – mondta az igazságügyi miniszter.
A felek között felmerült a tapasztalatcsere, az együttműködés lehetősége a menekültügyi ügyintézésben és -igazgatásban, a legjobb szabályozás kialakításában.
Trócsányi László találkozott Christian Paradis nemzetközi fejlesztésért és a frankofóniáért felelős kanadai szövetségi miniszterrel és Christine St-Pierre-rel, Québec tartomány kormányának nemzetközi ügyekért és frankofóniáért felelős miniszterével. A magyar igazságügyi miniszter jelezte, hogy Magyarország fontosnak tartja az afrikai kontinens felé való nyitást, egyebek között a Stipendium Hungaricum-ösztöndíjak terén. Mint mondta, Québec tartomány és a kanadai francia közösség jelentős eszközöket áldoz a nemzetközi fejlesztésre és a szerepvállalásra Afrikában és ebben nagyon komoly tapasztalatai vannak. Trócsányi László kifejezte Magyarország készségét a kontinens felé nyitásra és a konkrét projektekben való partnerség-kötésre Québec-kel és a frankofón közösséggel.
Felvetődött egy magyar–québeci kormányközi együttműködés elindítása is, ami magában foglalná az egyetemek közötti együttműködést, de kultúra és az oktatás, valamint a gazdaság és az területén.
Trócsányi László három vezető kanadai egyetem, a frankofón Université de Laval és az Agence universitaire de la Francophonie (AUF), valamint a kétnyelvű University of Ottawa vezetőivel, egyebek között diákcsere és a magyarnyelv-oktatás lehetőségeiről tárgyalt.