Völner Pál államtitkár felszólalt a gondnokoltak és az elítéltek, vagyis a választójoggal nem rendelkező személyek nyilvántartásával kapcsolatos egyes törvények módosításának általános vitáján az Országgyűlés 2015. november 19-i ülésnapján.

Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára azt mondta, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) jelezte, hogy az egyes nyilvántartások között nem kielégítő a kommunikáció, illetve a gondokoltak nyilvántartásában hiányosságok vannak. Emlékeztetett arra, hogy a választójoggal nem rendelkezők nyilvántartása egyrészt az Országos Bírósági Hivatal (OBH) által vezetett gondnokoltak nyilvántartásából, másrészt a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH) által kezelt bűnügyi nyilvántartásból építkezik.
Völner Pál felszólal a választójoggal nem rendelkező személyek nyilvántartásával kapcsolatos törvények módosításáról szóló javaslat vitájában  Fotó: Illyés Tibor MTI
Megjegyezte, hogy a tárca egyeztetett a pártokkal, az OBH-val, az NVI-vel és a KEKKH-val is.

Völner Pál ismertetése szerint a módosítással lehetővé válik, hogy az OBH kezelje a személyi azonosítót a gondnokoltak nyilvántartásának és az előzetes jognyilatkozatok nyilvántartásának vezetéséhez szükséges feladatai ellátásakor, továbbá az azonosítót felhasználja a személyiadat- és lakcímnyilvántartásba való adatfrissítésre.

Jelezte, a választójoggal nem rendelkezők nyilvántartásának frissítése érdekében az NVI nem közvetlen hozzáféréssel, hanem automatikus adattovábbítás útján kapja meg a bűnügyi nyilvántartásból a szükséges adatokat.

Az államtitkár fontos szabálynak nevezte, hogy a bűnügyi nyilvántartásból az érintett személyi adatai mellett csak a választójog fenn nem állására vonatkozó adat adható át a választójoggal nem rendelkező polgárok nyilvántartása számára.

Közölte, a javaslat megszünteti a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) választott és megbízott tagjai közötti megkülönböztetést a tiszteletdíj tekintetében.