Szerbia és Magyarország másként oldja meg határőrizetet, de tisztelik egymást, így a két kormány kapcsolatát nem zavarta meg, hogy Budapest kerítést épített a magyar-szerb zöldhatáron - emelte ki Trócsányi László igazságügyi miniszter a szabadkai Pannon RTV Szubjektív című, szerdán sugárzott interjúműsorában.
A politikus kedden Szabadkán egy kisebbségi jogokkal foglalkozó konferencián vett részt, a beszélgetés - amelyen a magyar-szerb kapcsolatok mellett Szerbia európai integrációjáról is szó esett - akkor készült.
Trócsányi László kijelentette, hogy a magyar kormány egyik feladata a közrend fenntartása, és elfogadhatatlan volt, hogy a migránsok a zöldhatáron át jutottak be az országba, majd az országúton sétálva közlekedtek.
Semmi nem indokolta azt, hogy a zöldhatáron keljenek át, hiszen Szerbia biztonságos ország, a migránsokat nem üldözik, életük nem forog veszélyben. Ezt követően a migránsok a tranzitzónákat is kikerülték, nem működtek együtt a magyar hatóságokkal, és mindenáron Németországba akartak jutni. Mivel a schengeni határellenőrzési kódex kötelezi Magyarországot az Európai Unió határainak megvédésére, Magyarországnak lépnie kellett - fogalmazott az igazságügyi miniszter, majd hozzátette, hogy ezt Szerbia is megértette.
Trócsányi László ugyanakkor aláhúzta azt is, hogy Magyarország támogatja Szerbia európai uniós integrációját, és a csatlakozási folyamat során is segíti déli szomszédját.
Úgy fogalmazott, a teljes jogú tagság elérésének céldátumát ki lehet tűzni, de az sok esetben nem az adott országtól, hanem az Európai Bizottságtól függ.
A folyamatot lehet lassítani, vagy gyorsítani - fogalmazott Trócsányi László, majd hozzátette: ehhez azonban előbb el kell indulnia a csatlakozási folyamatnak.
A csatlakozási tárgyalások Belgrád és Brüsszel között hivatalosan tavaly januárban kezdődtek meg, azóta azonban egyetlen tárgyalási fejezetet sem nyitottak meg.