Magyarország mind a schengeni kódex, mind a menekültügyi konvenció betartását fontosnak tartja mind saját, mind más államok számára – mondta Trócsányi László igazságügyi miniszter 2015. szeptember 18-án a burgenlandi Szenteleken (Stegersbach) tartott XXII. Pannon Jogász Napokon.
A tudományos tanácskozás keretében találkozott a három résztvevő ország igazságügyi minisztere is. Szlovén részről Goran Klemencic, osztrák részről pedig Wolfgang Brandstetter vett részt az európai menekültválság kérdéseire is kitérő, kimerítő beszélgetésen, amelyről a magyar minisztérium tájékoztatta közleményben az MTI-t.
"Európára példátlan migrációs nyomás nehezedik. Magyarországnak egyszerre kell a schengeni szabályokat betartania és betartatnia, figyelemmel arra, hogy Magyarország számára a schengeni rendszer olyan érték, amely a közös európai gondolat alapja" – hangsúlyozta Trócsányi László, hozzátéve, hogy a Magyarországon elfogadott jogszabályok előkészítésekor alapul vették mind a schengeni kódexet, mind az európai menekültügyi szabályokat.
Magyarország elkötelezett abban – mondta –, hogy olyan közös európai megoldás szülessen, amely a felmerült problémákat az Európai Unió valamennyi tagállama számára előremutató és méltányos módon rendezi.
A felek között egyetértés volt abban, hogy gyors európai döntésre van szükség a menekült- és migrációs problémák ügyében, mégpedig a közös európai értékek alapján és figyelemmel az elidegeníthetetlen emberi értékekre, amelyeknek egyúttal zsinórmértékként kell szolgálniuk a felmerült kérdések megoldásában.
A gyermekjogokkal foglalkozó szimpóziumon Trócsányi László kitért arra, hogy Magyarország kiemelt jelentőséget tulajdonít a háborús övezetekből kísérő nélkül érkező kiskorú gyermekek befogadásának.
A magyar miniszter azt is hangoztatta, hogy egyetlen olyan jogi döntés sem született eddig, amelyből azt a következtetést lehetne levonni, hogy a közép-európai országok menekültügyi szempontból ne lennének biztonságos államok.
Ez különösen vonatkozik a minapi osztrák közigazgatási bírósági döntésre – mondta.
Goran Klemencic szlovén igazságügyi miniszter ugyanakkor a magyar intézkedésekre utalva kijelentette, hogy a határkerítés nem visz előbbre. Úgy vélekedett, hogy az Európai Unió segítséget kell nyújtson a menekültválsággal szembesülő egyes országoknak.
"Közös európai megoldásra van szükségünk, amely az unión kívüli segélyintézkedéseket is magában foglal", és szem előtt tartja az emberi méltóságot – mondta.
Osztrák kollégája, Wolfgang Brandstetter – feltehetően a magyar rendőrök migránsokkal vívott röszkei összecsapására utalva – elfogadhatatlannak nevezte "a fegyvertelen menekültek ellen egy belső európai határon alkalmazott erőszakot". Egyúttal leszögezte, hogy nemzedéke, amely megélte a vasfüggöny lehullását, nem akar több ilyet látni, és nem akarja olyan helyzetben találni magát, amelyben a veszélyhelyzetek másokra hárítása, valamint a nacionalizmus és a populizmus akadályozhatja az egységes Európa eszméjéért és értékközösségéért vívott küzdelmet.