Konkrét eredményei vannak a visegrádi együttműködésnek, ugyanakkor nagyon sok lehetőség van a fejlődésre, különösen a gazdaság területén – mondta Trócsányi László igazságügyi miniszter a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) rendezett 2016. november 17-i kerekasztal-beszélgetésen. A résztvevők egyetértettek abban: a visegrádi együttműködés fontos az egész Európai Unió számára.
Trócsányi László felidézte, a visegrádi együttműködés megalapításakor, 1991-ben az akkori Csehszlovákia, Lengyelország és Magyarország közös célja volt, hogy egyszerre váljanak az európai integráció részévé. Ma már valamennyien az EU tagjai, és egyaránt úgy döntöttek, csatlakoznak a NATO-hoz és az Európa Tanácshoz is.
Az SZTE professzoraként is dolgozó politikus hozzátette, vannak, akik egyfajta, az EU-n belüli szeparatizmusnak tartják a V4-es összefogást, pedig hasonló nagyon szoros együttműködés működik a balti országok vagy a Benelux-államok között is.
Trócsányi László kitért arra, a V4 „nyitott klub”, nem kizárólagos együttműködés, a tanácskozásokra rendszeresen meghívnak megfigyelő országokat.
A visegrádi országok nem mindig ugyanazt mondják, de - elsősorban a közös történelem miatt - hasonló a véleményük. A kompromisszum eredményeként kialakított közös álláspont pedig különbözhet attól, amit egy-egy ország egyedül megjelenítene – fogalmazott a professzor.
Michal Sewerynski lengyel szenátor, a felsőház emberi jogi bizottságának elnöke kifejtette, a V4 az erős, jól megalapozott együttműködésnek köszönhetően fontos szerepet tölt be Közép-Európában.
A politikus rámutatott arra, az EU számára a visegrádi együttműködés nem jelent fenyegetést, segíthet abban, hogy megerősödjön a közösség.
A szenátor hangsúlyozta, nem szabad elfelejteni, hogy az EU politikailag, gazdaságilag eltérő országokból áll, éppen ezért néha nagyon nehéz kompromisszumra jutni. A gazdasági eltérések a tagállamok politikai cselekvésében is megmutatkoznak, a gazdag országok időnként olyan döntést hoznak, amelyet a kevésbé fejlett tagállamok képtelenek elfogadni.
A V4 nagyon jó lehetőség arra, hogy a tagállamok közös álláspontot dolgozzanak ki, és azt sokkal hatékonyabban érvényesítsék, mint külön-külön tehetnék – tette hozzá.
Karel Klíma, a Metropolitan Egyetem Prága professzora közölte, tiszteletben kell tartanunk az Európai Unió iránti kötelezettségeinket, ugyanakkor kommunikálnunk kell érdekeinket a közösségben.