A Magyar Nemzet szerint nagymértékben segítik az igazságszolgáltatás munkáját és az elítéltek társadalomba való beilleszkedését a pártfogó felügyelők. Az Igazságügyi Minisztérium felmérése szerint az elmúlt tíz évben csaknem a duplájára emelkedett az ezzel kapcsolatos ügyek száma, erről az Igazságügyi Hivatal vezetője beszélt.
Szeiberling Tamás az újság 2015. március 13-i, pénteki cikkében sikertörténetnek nevezte a pártfogók által végzett mediációs tevékenységet, amely – mint mondta – jelentős terhet vesz le a bíróságok válláról. A rendszer lényege, hogy bizonyos – öt évet nem meghaladó – bűncselekmények, illetőleg tavaly óta már a szabálysértések esetében is lehetőség van az elkövetők és a sértettek megegyezésére a pártfogó szolgálatoknál.
Ha a felek meg tudnak egyezni, az ügy nem jut el a bíróságra, hanem pártfogók ellenőrzik a létrejött megállapodás teljesülését. Ez mindkét félnek ideális, mivel a sértett azonnali jóvátételhez jut, az elkövető pedig mentesül a büntetőjogi következmények alól – mutatott rá Szeiberling Tamás, hozzátéve, hogy tavaly több mint nyolcezer közvetítői eljárást bonyolítottak le a pártfogók.
A 2004 óta csaknem duplájára emelkedett, pártfogó felügyeletet igénylő ügyek közül a közérdekű munka végrehajtásának szervezése, felügyelete és ellenőrzése szerepel az első helyen. Tavaly több mint negyvenezer ilyen ügyben jártak el, amelyekből nyolcezer eljárást zártak le. A második legmagasabb ügyszám a felnőtt- és fiatalkorú elkövetők pártfogó felügyeletével kapcsolatos, tavaly több mint tizenkétezer ügyben készült ilyen vizsgálat.