Befogadta az Emberi Jogok Európai Bírósága a Magyar Kormány fellebbezési kérelmét, így a Nagykamara dönthet a két, azóta a magyar hatóságok látóteréből eltűnt bangladesi menedékkérő ügyében.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága (Bíróság) 2017. március 14-én hozott ítéletet két bangladesi menedékkérő (Ilias Ilias és Ahmed Ali) ügyében, akiket az új menekültügyi szabályozás alapján 2015. szeptember 15-én utasítottak ki Magyarországról, és jogorvoslati kérelmeik elbírálása idején a röszkei tranzitzónában tartózkodtak. A kérelmezők időközben ismeretlen helyre távoztak.

Az Emberi Jogok Európai Egyezménye alapján a felek kérhetik az ügynek a Bíróság Nagykamarája elé terjesztését, ha az ügy az Egyezmény vagy az ahhoz kapcsolódó jegyzőkönyvek értelmezését vagy alkalmazását érintő lényeges kérdést vagy egy egyébként általános jelentőségű lényeges kérdést vet fel. A kérelemről a Bíróság 5 tagú bírói testülete (Panel) határoz.

A kérelmet a Magyar Kormány határidőben, 2017. június 14-én benyújtotta, így az ítélet nem vált véglegessé.

A Panel 2017. szeptember 18-án döntött a kérelem tárgyában, amelyet 2017. szeptember 19-én hoztak nyilvánosságra. A Magyar Kormány fellebbezése sikeresnek bizonyult. A Panel tehát az ügy Nagykamara elé utalásáról döntött, elfogadva azokat az érveket, amelyet a Magyar Kormány beadványában ismertetett. Ebben hivatkozott a Kamara ítéletének jogi hiányosságaira és ellentmondásaira, valamint az abban szereplő ténybeli tévedésekre.

A Panel döntése nyomán a Magyar Kormány a Nagykamara előtti eljárásban, a Bíróság által később meghatározott rendben ismertetni tudja újfent többek között azon érveit, amelyek azt igazolják, hogy a kérelmezők elhelyezése nem minősül fogvatartásnak és megfelelő garanciákkal rendelkeztek ügyük elbírálása során. A Magyar Kormány álláspontja szerint a magyar szabályozás és az annak kapcsán foganatosított intézkedések összhangban vannak az Európai Unió jogával, nem sértenek emberi jogokat és így nem ellentétesek az Egyezménnyel.

A tárgyalás időpontja később kerül kitűzésre.