Nagy Sándor Gyula, a BCE Világgazdasági Intézet docense meghívására Trócsányi László igazságügyi miniszter vendégelőadást tartott közel 30 hallgató számára az Európai Unió aktuális kérdéseiről és Európa jövőjéről egy szeminárium keretében.
Az előadásban a miniszter kitért arra, hogy köszönhetően nagyköveti megbízatásainak és nemzetközi ügyvédi praxisának is, mindig is szoros kapcsolatban volt Európával és az európai egységesítéssel. Nem közömbös, hogy a jövőkép tekintetében Európát kontinensként vagy unióként kezeljük – hangsúlyozta Trócsányi.
Az uniós megközelítés kapcsán történeti kitekintésben beszélt az európai egyesítéssel kapcsolatos különböző víziókról, Jean Monnet és Charles de Gaulle párhuzamos elképzeléseiről is. Mint hangsúlyozta, ezekben az eltérő jövőképekben mindig is más szerep jutott a nemzeti szuverenitásnak, de tagállami szuverenitás nélkül ma nem lenne Európai Unió, annak fontossága továbbra is tagadhatatlan.
Előadásában Trócsányi azt is kiemelte, hogy az unió alapvetően mindig is „projektalapú építkezés” volt, de abban megoszlanak a vélemények, hogy folyamatosan szükség van-e újabb és újabb projektekre. Sokak szerint fontos az önvizsgálat és az önreflexió, ami a kialakult kereteket illeti. Az „uniós projekt” további értékelésében Trócsányi elmondta, hogy a közép-kelet európai országok csatlakozása az európai egységhez motivációt jelentett az egységből addig kimaradó országok számára, és ez a folyamat már nem csak a jelenünk, hanem a jövőbe is mutat: térségünk és a Nyugat-Balkán számos országára, melyekért felelősséggel tartozunk. Ugyanolyan felelősséggel, mint amilyet pl. Franciaország vagy Belgium visel az egykori gyarmatok polgárai iránt.
Ezen regionális megközelítéssel kapcsolatban – hallgatói kérdésekre reagálva – a miniszter beszélt a V4-es együttműködés fontosságáról, befolyásáról és jövőjéről az EU döntéshozatali mechanizmusaiban és a szűkebb regionális dimenzióban, illetve érintette a szuverenitás és a határvédelem összefüggéseit a FRONTEX tekintetében.