A Nemzeti Közszolgálati Egyetem feladata, hogy hazájukat szerető, azért cselekvő embereket képezzen – hangsúlyozta Trócsányi László igazságügyi miniszter, az intézmény tanévnyitó ünnepségén. Patyi András rektora azt mondta, hogy az NKE építésével a magyar államot hozzuk jobb állapotba.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) feladata, hogy hazájukat szerető, azért cselekvő embereket képezzen – hangsúlyozta Trócsányi László igazságügyi miniszter 2015. szeptember 7-én Budapesten, az intézmény tanévnyitó ünnepségén. Patyi András rektora azt mondta, hogy az NKE építésével a magyar államot hozzuk jobb állapotba.
Trócsányi László három szó köré építette fel a beszédét. Részletesen beszélt arról, mit jelent az, hogy az NKE "nemzeti", "közszolgálati", és mit jelent a szó: "egyetem". A miniszter szerint a nemzet - különösen egy olyan országban, mint Magyarország - bonyolult fogalom, mivel a nemzet tagjai azok is, akik a határainkon kívül élnek, de magyarnak vallják magukat. A nemzeti intézményeknek, így az NKE-nek elsősorban a nemzeti érdek felismerése és képviselete a feladata, de szem előtt kell tartani a "nemzetközi közjót" is – tette hozzá.
Az Európát sújtó migrációs helyzetre utalva azt mondta, nemzeti érdekünk az európai integráció egyik ékkövének, a schengeni rendszernek a megtartása, amely ma egyesek szerint veszélyben van. A miniszter szerint "nehéz időket élünk", hiszen azt láthatjuk, hogy az egyes országok eltérő válaszokat adnak ugyanarra a kérdésre, keresve a közös megoldás lehetőségét.
Az NKE elnevezésében szereplő közszolgálati jelzővel kapcsolatban közölte: aki a közszolgálatot tanulja, annak elsősorban valamilyen értékrendet kell elfogadnia, a többi között hinnie kell, hogy létezik a közérdek, a közjó – mondta.
Trócsányi László beszédében kitért arra is, hogy az NKE-ről kikerülőktől szakmai tudást, szakmai igényességet, továbbá bizonyos emberi és erkölcsi erényeket is várnak. Kifejtette: a közszolgálatban álló legyen alázatos, udvarias, megértő, együtt érző és feddhetetlen is. Utóbbival kapcsolatban szólt arról is, hogy a "korrupció csábításának" mindenki ki van téve, de az ellen küzdeni kell. Még ebben a versenyközpontú világban sem az anyagiak jelentik a legfőbb értékeket – közölte, hangsúlyozva, hogy a közszolgálatban dolgozók egy kiszámítható, biztos megélhetést garantáló életpálya lehetőségét érdemlik.
A köz- és kormánytisztviselők abban a tudatban dolgozhatnak, hogy azzal egy egész nemzet közösségének érdekeit képviselhetik és szolgálhatják – mondta a miniszter, kiemelve, hogy a kormány nagy bizalmat táplál a NKE tanárai és hallgatói iránt.
Patyi András, az intézmény rektora a tanévnyitón azt mondta, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem építésével a magyar államot hozzuk jobb állapotba.
Hozzátette, hogy az ünnepet beárnyékolják a kemény hétköznapok. Az illegális bevándorlási hullám miatt az ország minden közszolgálati dolgozójára és tisztjére szükség van. Helyt kell állni az európai uniós együttműködésen alapuló közigazgatásban – emelte ki a rektor, megjegyezve, hogy ezt az eljárást jelenleg nem mindenki tartja be Európában.
Hangsúlyozta, hogy ezekben az időkben sem felejtik el az egyetem misszióját: a jövő tisztjeinek, köztisztviselőinek, vezetőinek nevelését. A rektor az egyetem további fejlesztéseiről szólva elmondta: a negyedik tanévét már négy karral megnyitó intézmény hallgatói napokon belül birtokba vehetik az új, hatszáz ágyas civil kollégiumot, és napokon belül megkezdik az új oktatási épület kivitelezését.
Patyi András kitért arra is, hogy a kormány 2010-ben "gyakorlatilag a csőd közelében" lévő államháztartást örökölt meg, megkezdték a jövő építését is, és ennek a folyamatnak a része volt a Nemzeti Közszolgálati Egyetem létrehozása. A rektor felidézte továbbá, hogy az egyetem jogelőd intézményei hosszú időn keresztül kimaradtak a fejlesztési forrásokból.
Az Orczy-kertben tartott ünnepségen a rektor elmondta: az NKE-n a jövőben is irányított, tartalmi fejlesztésekre van szükség. Kitért ugyanakkor arra is, hogy "nem mindenki nézi jó szemmel" az egyetem fejlesztését, versenytársaik mellett ellenségeik is vannak. Miközben az egyetemen ezreknek és ezreknek a köz szolgálatára való felkészítését végzik, vannak, akik "szervezkednek, hazudnak, áskálódnak" ellenük – közölte a rektor, kiemelve, hogy nem adják fel, az NKE folytatja misszióját: a jövő tisztjeinek, tisztviselőinek, vezetőinek képzését.
A tanévnyitón az egyetem négy karának – rendőrtiszti, honvédtiszti és hadtudományi, közigazgatási, nemzetközi tanulmányok – hallgatói letették esküjüket. A ceremónián részt vett Papp Károly országos rendőrfőkapitány, Csóti András, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka és Tollár Tibor megbízott országos katasztrófavédelmi főigazgató is.