Trócsányi László igazságügyi miniszter előadást tartott a Debreceni Egyetem idén százéves jogi képzésének ünnepi rendezvényén.
A tárcavezető a jogászképzésről szóló beszédében kiemelte, jelenleg körülbelül minden 20. diplomás ember rendelkezik hazánkban jogi végzettséggel. „A statisztika azt mutatja, hogy a jogászokat a munkaerőpiac felszívja, vagyis jelenleg nincs túlképzés ilyen szakemberekből” – tette hozzá. A miniszter kiemelte, hogy hazánkban jelenleg nyolc helyen folyik jogi képzés, a specializációk pedig helyes irányba tartanak.
Felidézte, hogy miniszteri kinevezésekor Orbán Viktor kormányfő arra kérte, segítse az igazságszolgáltatásba vetett közbizalom megerősítését. „A közbizalom nem csak szervezeti vagy intézményi kérdés. Nem csak és nem elsősorban az igazságszolgáltatás szervezetrendszerén vagy az alkalmazott eljárási szabályokon múlik. Minőség kérdése. Az igazságszolgáltatás minősége pedig jogi kultúra kérdése is, amely több, mint a szakértői tudás. Az oktatás minősége a jogi hivatás és az egész jogállam jövőjének záloga” – fejtette ki a tárcavezető, hozzátéve, hogy az igazságszolgáltatás iránti bizalom akkor erős, ha az emberek jó jogászokkal találkoznak.
Az Igazságügyi Minisztérium jogászképzést érintő feladataival kapcsolatban elmondta, hogy egyrészt helyzetképet kell adnia a kormánynak. „A rendszerváltozás óta nem néztünk a tükörbe. Nem tudjuk pontosan, hol tart a jogászképzés. A jogászképzés áttekintése az igazságügyi politika része, egyik prioritása. A feladatra külön miniszteri biztost neveztem ki Vízkelety Mariann személyében” – mondta. A miniszter arról is beszélt, hogy érdemes lenne már a közoktatásba is fokozottabban beemelni a jogi ismereteket, hogy az ilyen jellegű tudás egy részéhez alap vagy középfokon a közfinanszírozás révén mindenki hozzájusson.