A kötelező áthelyezési kvóta egy olyan mechanizmus, amit lényegében egyik tagállam sem teljesít. Az intézkedés hatékonyságát mutatja, hogy 160 ezerből körülbelül 17-18 ezer ember, nagyjából 10-12 százalékuk került áthelyezésre másfél év alatt – jelentette ki Kecsmár Krisztián államtitkár az Echo TV Napi aktuális című műsorában 2017. május 11-én.
Magyarország azért fordult az Európai Unió Bíróságához 2015 decemberéhez, mert a rendelkezés, ami alapján elfogadták a kötelező kvótákról szóló tanácsi határozatot, nem képez megfelelő jogalapot egy ilyen határozat elfogadására – közölte az államtitkár.
Mint Kecsmár Krisztián elmondta, három lehetséges kimenetele lehet a pernek: a bíróság megsemmisíti a határozat egészét vagy csak Magyarország tekintetében, illetve helyben hagyhatja azt. Amennyiben az ítélet negatív eredményt hoz Magyarország és Szlovákia számára, úgy fenn áll annak a veszélye, hogy állandósul a kötelező elosztási rendszer.
Az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka július 26-án fogja közzétenni az indítványát, amely ugyan nem köti a bíróságot, de általában figyelembe veszi azt – nyilatkozta az államtitkár, kiemelve: azért vannak kirívó esetek.