Berke Barna európai és nemzetközi igazságügyi együttműködésért felelős államtitkár vett részt az Európai Bizottság finnországi képviselete által 2014. november 4-5-én szervezett tamperei miniszteri konferencián, amely a 15 éve indult Szabadság–Biztonság–Igazságosság program értékelését és a következő időszak stratégiai céljait tűzte napirendjére.
Cecilia Malmström az Európai Bizottság tagja és Anna-Maja Henriksson finn igazságügyi miniszter előadásait követően a tanácskozás a belügyi és igazságügyi együttműködés aktuális politikai kérdései körében a menekültügy, a bevándorlási politika gazdasági és humanitárius vonatkozásival, valamint az Európai Unió keretében megvalósuló alapjogvédelem tartalmával és biztosítékaival, a jogállamisági kritériumok európai tradícióival és felfogásával foglalkozott a plenáris ülésen. Az igazságügyi politika hozzájárulását a gazdasági növekedéshez taglalta a brüsszeli Bizottság képviselője, rámutatva a gazdasági integráció szempontjából a jogi szolgáltatások és a jogalkalmazás hatékonyságának fontosságára, az új kezdeményezések mellett a meglévő szabályok alkalmazásának értékelésére.
A finn igazságügyi miniszter üdvözölte Magyarország magas szintű jelenlétét a konferencián. Berke Barna elmondta, hogy fontosnak tartjuk az igazságügyi politika európai szintű alakításában és végrehajtásában az aktív magyar részvételt, a magánjogi és büntetőjogi fejlemények terén a jogalkotás konszolidációját, és a jogalkalmazási hatékonyság erősítését hangsúlyozva, valamint kifejezte, hogy hazánk elkötelezett a jogállamiság európai értékei iránt és egyenlő érvényesülése mellett. Legutóbbi példaként a személyes adatok védelme körében az európai jogalkotási eljárásban az elért magas adatvédelmi szint fenntartása mellett foglalunk állást.
A konferencia keretében az államtitkár megbeszélést folytatott Philippe Lortie-val, a Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferencia főtitkárával az intézmény munkájában való magyar közreműködésről, illetőleg szorgalmazta a nemzetközi jogegységesítő szervezetek és az Európai Unió szoros együttműködését, a tapasztalataikat felhasználva a brüsszeli jogalkotási kezdeményezésekben.
A büntetőjogi együttműködés körében az Eurojust alelnökének, Ladislav Hamrannak az Európai Ügyészségi Hivatalról szóló kritikus előadását követően a magyar megközelítésre utalva Berke Barna annak tagállamok általi megvizsgálását indítványozta az alelnök számára is, hogy a pénzügyi csalások elleni elismerten fontos fellépésben az európai szintű együttműködésnek milyen más hatékony formáit lehet megvalósítani a fennálló eszközök és együttműködési keretében.