2015. január 29-30-án Rigában rendezték meg a bel- és igazságügyi miniszterek informális ülését, ahol az igazságügyi tárcát Berke Barna európai uniós és nemzetközi igazságügyi együttműködésért felelős államtitkár képviselte.
A Bel- és Igazságügyi Tanács margóján EU-Keleti Partnerségi találkozóra is sorkerült január 29-én, ahol a résztvevők az érintett partnerországokkal (Örményország, Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Georgia, Moldova, és Ukrajna) szoros együttműködést irányoztak elő a rendvédelem és az igazságszolgáltatás függetlenségének erősítése érdekében. Az Európai Unió Tanácsának lett elnöksége a jelenlegi, biztonsági szempontból kritikus időszakra tekintettel is hangsúlyozta a keleti országokkal való őszinte véleménycsere és kölcsönös bizalom fontosságát.
A másnapi igazságügyi miniszteri találkozó kezdetén a közelmúltbeli tragikus párizsi eseményekre tekintettel a terrorizmus igazságügyi vonatkozásairól tárgyaltak a résztvevők. A lett elnökség, az Európai Bizottság és a francia igazságügyi miniszter is szorgalmazta a terrorizmus elleni küzdelem európai uniós eszközökkel történő erősítését. Ennek nyomán a jelenlévők egy a terrorizmussal szembeni küzdelem irányait vázoló közös nyilatkozatot is elfogadtak.
Az ülésen az irányelvi és rendeleti szabályozási tervezetből álló adatvédelmi csomag kapcsán az elnökség indítványára az irányelv közbiztonsági és rendészeti vonatkozású alkalmazási körét vitatták meg a tagállamok. Az a Magyarország által is képviselt álláspont körvonalazódott, amely szerint szükséges az adatvédelmi irányelv hatályának kiterjesztésére.
További napirendi pontként az online kereskedelmi ügyletek uniós szintű szabályozásának javaslatáról zajlott vita. Magyarország az új szabályozást valódi gyakorlati előnyök és specifikus fogyasztóvédelmi szabályok mellett támogatja és ebben a munkában aktív szerepet is vállal. Az elektronikus igazságszolgáltatás lehetséges fejlődési irányairól és újabb területeiről szóló napirend során a magyar felszólalás e fontos téma továbbvitelét támogatta. Mindezt a tagállamok pénzügyi lehetőségeiből adódó önkéntesség megtartásával és az eredmények minél szélesebb körű hasznosításával annak érdekében, hogy javítsanak az EU polgárainak és vállalatainak az igazságügyi szolgáltatásokhoz és információkhoz való korszerűbb és gyorsabb hozzáférésén.
Berke Barna államtitkár kétoldalú megbeszéléseket folytatott a Visegrádi országok, valamint Szlovénia és Horvátország képviselőivel. Megállapodtak abban, hogy az európai uniós jogalkotás fontosabb kérdéseiben rendszeres konzultációkat tartanak a kölcsönös tájékoztatás és a közös álláspontok lehetőségének vizsgálata érdekében. Az Európai Ügyészi Hivatalról szóló jogalkotási javaslatról Berke Barna rövid, kétoldalú eszmecserét folytatott Monica Macovei európai parlamenti képviselővel, eleget téve a raportőr kezdeményezésének.