Az Asia-Europe Meeting (ASEM) keretében 2015. október 26–28. között Szöulban rendezték meg a társadalmak elöregedéséről és az emberi jogokról szóló nemzetközi konferenciát. A rendezvényen Berke Barna, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára képviselte Magyarországot.

A megnyitó ünnepségen beszédet mondott Hwang Kyo-ahn dél-koreai miniszterelnök, Lee Sung-ho, a Koreai Nemzeti Emberi Jogi Bizottság (National Human Rights Commission of Korea, NHRCK) elnöke és Berke Barna államtitkár. A rendezvényen negyvenöt ország másfélszáz politikusa és szakértője vett részt. A kormánytagok mellett a záróünnepségen az EU szöuli nagykövete is beszédet mondott.

Fotó: Magyarország Nagykövetsége, Szöul

Előadásában az államtitkár bemutatta az idős emberek jogainak védelmét szolgáló európai eszközöket (az egyes nemzetek alkotmányai, az Emberi Jogok Európai Egyezménye, az Európai Unió Alapjogi Chartája), valamint szólt a segítségre és hosszú távú gondoskodásra szoruló idős emberek jogaival és kötelezettségeivel kapcsolatban javasolt chartáról és más újabb kezdeményezésekről. Ismertette a magyar parlament által az idős emberek vonatkozásában elfogadott nemzeti stratégia céljait, az Alaptörvény morális kötelezettséget alkotmányos elvként tartalmazó kitételeit és a büntetőjog, munkajog és más jogterületek vonatkozó különleges szabályait. Ismertette a kormány megközelítését az idős emberek társadalmi bevonására, aktivitásuk megőrzésére, az önkéntesség szorgalmazására, valamint az egyházi és civil szervezetekkel e célok érdekében folytatandó együttműködésre.

Berke Barna megbeszélést folytatott Bong Wookkal, a dél-koreai igazságügyi minisztérium államtitkárával. A koreai partner által adott munkavacsorán a felek áttekintették a két ország közötti igazságügyi együttműködés gyakorlatát. Berke Barna érdeklődésére dél-koreai részről tájékoztatást adtak a térségbeli jogsegélyegyezmények működéséről, illetve véleményt cseréltek a felek a választottbíráskodási rendszerekről, az azzal kapcsolatban szerzett magyar tapasztalatokról. Bong Wook bemutatta minisztériuma működésének emberi jogi vonatkozásait, utalva arra, hogy a kérdés kezelésére elkerülhetetlenül hatással van az Észak-Korea.