Steiner Attila, európai uniós ügyekért felelős államtitkár 2020. február 11-én hivatalában fogadta Matej Marn-t, Szlovénia EU-s ügyekért felelős államtitkárát. Az új szlovén európai uniós ügyekért felelős államtitkárral áttekintették az Unió napirendjén szereplő főbb szakpolitikákat, így a többéves pénzügyi keretet, a migrációt és az Európai Zöld Megállapodást.
A többéves pénzügyi kerettel kapcsolatosan a felek egyetértettek abban, hogy nehéz lesz kompromisszumos megoldást találni. Steiner Attila kifejtette, hogy egy igazságos és minőségi többéves pénzügyi keretre van szükség, ezért a költségvetési főösszegnek magasabbnak kell lennie, elkerülve ezzel az olyan kulcsfontosságú források, mint például a kohéziós pénzek javasolt csökkenését, amely elfogadhatatlan mind Szlovénia, mind Magyarország számára. Matej Marn kiemelte, hogy az új kihívásokra az addicionális források jelenthetnek megoldást, a hagyományos politikák viszont nem szenvedhetnek el vágásokat, amelyek hozzájárulnak többek között a szegényebb régiók fejlődéséhez. Steiner Attila kifejtette, hogy Magyarország határozott álláspontot képvisel a költségvetési források jogállamisági feltételekhez való kötését illetően, mivel nem látjuk annak jogi alapját, illetve a mechanizmus hozzáadott értékét és jogi garanciáit. Hozzátette, hogy az Európai Unió pénzügyi érdekeinek megfelelő védelme a jelenlegi eszközök alkalmazásával elérhető. „Számunkra kiemelt prioritás, hogy a mechanizmus ne politikai eszközként működjön, továbbá annak kormányközi jellegét tartjuk kizárólag elfogadhatónak.” hangsúlyozta az államtitkár.
Matej Marn úgy vélte, az Európai Unió mindeddig képtelen volt egy minden tagállam számára elfogadható stratégiát kialakítani a migráció hatékony kezelésére, melynek hatására a tagállamok önálló intézkedések meghozatalára kényszerültek. Steiner Attila erre reagálva hozzáfűzte: a határok védelmének ellátása továbbra is a tagállamok hatáskörében kell, hogy maradjon, a Frontex-nek ott kell segítenie, ahol az adott tagállamnak nincs kapacitása e feladatait ellátni.
Mint azt Steiner Attila a kötelező elosztási mechanizmus kapcsán kifejtette, minden ország saját szuverén döntése az EU-ban tapasztalható demográfiai válság megoldása.
„Magyarország tiszteletben tartja azon országok döntését, melyek a demográfiai kihívásokat és a munkaerőhiányt bevándorlók befogadásával tervezik orvosolni, ugyanakkor mi is elvárjuk, hogy tiszteletben tartsák, hogy nekünk más elképzeléseink vannak” hangsúlyozta az államtitkár. Hozzátette, hogy a szolidaritás nem csupán a kötelező kvótákban merülhet ki, hiszen Magyarország az Unió külső határainak védelmével, valamint a kibocsátó országok támogatásával jelentős mértékben hozzájárul a közös európai megoldáshoz.
A felek egyetértettek abban, hogy az Európai Zöld Megállapodás egy ambiciózus kezdeményezés, amely teljes mértékben üdvözlendő, azonban a végrehajtás során kiemelt figyelmet igényelnek a versenyképességi és ellátásbiztonsági szempontok.