Észak- Rajna-Vesztfália tartományi központjában, Düsseldorfban tett látogatást az uniós ügyekért felelős államtitkár. Steiner Attila ünnepi beszédet tartott a Düsseldorfi Főkonzulátus október 23-i nemzeti ünnepi megemlékezésén, illetve düsseldorfi tartózkodását kihasználva találkozott Mark Speich szövetségi, európai és nemzetközi ügyekért felelős tartományi államtitkárral, Jürgen Mathies tartományi belügyminisztériumi államtitkárral, Antonius Hamersszel, a tartomány katolikus érsekségek és püspökségek irodájának vezetőjével.

Steiner Attila 1956 és 1989-90 történelmi példáin keresztül hívta fel a figyelmet a német-magyar párhuzamokra, a tettrekészségre és bátorságra, amely összeköti a két országot. A közös történelem mára egyazon kultúrát és érdekeket, élénk társadalmi és kulturális kapcsolatokat teremetett – emelte ki német nyelvű beszédében az államtitkár.  Magyarország és Németország között virágzanak a gazdasági és tudományos kapcsolatok. „A két ország kapcsolata a legmagasabb diplomáciai szinten is pozitív irányba fejlődik”- hangsúlyozta Steiner Attila, majd hozzátette, hogy „az egymás iránt tanúsított kölcsönös tiszteletünk adja az Európai Közösség érdekében végzett együttműködésünk alapját”. A megemlékezésen mintegy 200 vendég vett részt, ahol állami kitüntetések átadására és történelmi kerekasztal beszélgetésre is sor került.

A kétoldalú találkozók konstruktív légkörben zajlottak. Mark Speich európai és nemzetközi ügyekért felelős tartományi államtitkár hangsúlyozta a magyar és az észak-rajna-vesztfálai kapcsolatok intenzitását, különösen a gazdasági kapcsolataink minőségét; továbbá méltatta a magyarok 1956-ban és 1989-ben is megnyilvánult szabadságszeretetét, valamint a demokrácia kiépítésében elért eredményeit. A német fél kifejtette, hogy a jogállamiság kérdése az EU-ban fontos téma, az azonban nem lehet olyan kérdés, amelyet csak Magyarország vagy Lengyelország esetében vizsgálnak, az ezzel kapcsolatos tevékenységnek minden tagállamra ki kell terjednie.

Steiner Attila megerősítette, hogy Magyarország számára is kiemelt prioritás a jogállamiság tiszteletben tartása, azonban a tervezett uniós javaslatok egy része pontosan a jogbiztonság elvével nincsenek összhangban. Steiner Attila ezután tájékoztatta Jürgen Mathies tartományi belügyminisztériumi államtitkárt a magyar kormány migrációs ügyben elfoglalt álláspontjáról, és a határvédelmi rendszer hatékonyságáról, amellyel Magyarország a schengeni határt védi. A német fél leszögezte, hogy minden államnak megvan a joga, hogy maga határozza meg, kiket enged be területére. Antonius Hamers, a tartomány katolikus érsekségek és püspökségek irodájának vezetője elismeréssel fogadta az üldözött keresztények segítésére létrehozott Hungary Helps Programot, és egyetértett a válságrégiókban folytatott karitász tevékenység fontosságával.