tv2 - Mokka - 2019.07.15. 06:56
Megszólalók: Varga Judit, igazságügyi miniszter
Mv: Jó reggelt kívánunk! Folytatjuk a Mokkát, és itt van a stúdióban Varga Judit újonnan kinevezett igazságügyi miniszter, akit kérdezünk arról, hogy hogyan tervezi megnyerni Magyarország számára az európai uniós vitákat, és mit szólt ahhoz, hogy a miniszterelnök kinevezésével kapcsolatban azt írta ki közösségi oldalára, új csatárt igazoltunk. Jó reggelt kívánok, miniszter asszony!
Varga Judit, igazságügyi miniszter:Jó reggelt kívánok!
Mv: És köszönjük szépen, hogy elfogadta a meghívásunkat, hiszen elsőként itt, a Mokkában mutatkozik be. És kérem engedje meg, hogy rögtön visszatérjek miniszterelnök úr gondolatára. Ugye mindenki felkapta a fejét, amikor egy nő személyében az jelent meg a közösségi oldalon, hogy egy jó, vagy új csatárt igazoltunk, és egy nő személye van mögötte. Ön ezzel tisztában volt, hogy csatárként érkezik?
Varga Judit: Igen. Jó reggelt kívánok! Teljesen önazonos ez az állítás, hiszen gyerekkorom óta kedvelem a futballt, és nagyon szeretek küzdeni nemes célokért.
Mv: Az, hogy kedveli, az azt jelenti, hogy játszik is? Mert ugye megjelent szintén egy közösségi oldalon, ahogy ön dekázik. Én, ha jól számolom, 36-ig biztos, hogy eljutott.
Varga Judit: Igen. Gyerekkoromban egy focipálya mellett laktunk, úgyhogy bevett szokás volt iskola után kimenni a fiúkkal a grundra rúgni a bőrt, és egészen mostanáig is, amikor Brüsszelben éltünk, akkor egy női csapatban tudtam játszani, persze csak hobbi jelleggel, de nagyon szeretem ezt a csapatjátékot.
Mv: Kicsit engedje meg, hogy lefordítsam. Tehát ugye a csatár, az a támadó, akinek támadnia kell az ellenfelet. Jelen esetben, mint miniszter, látja-e, hogy ki az ellenfél, melyik kapura kell lőni ahhoz, hogy mondjuk Magyarország betaláljon?
Varga Judit: Bonyolult a világ, az Európai Unió is egy nagyon bonyolult rendszer, de volt szerencsém ott kilenc évet eltölteni, úgyhogy az intézmények folyosóin, és az egyéb fórumokon való lobbizást, azt megtanultam. És, ugye mondom, ez egy csapatjáték inkább. Tehát a csatár jellegből nem azt emelném ki, hogy támad valakit, hanem megpróbálja elérni a célt úgy, hogy egy csapat együttműködik, és összehangolt mozdulatokkal (...)
Mv: Mely kapu az, amelyre lőni kell? Továbbra is az Európai Unió, Brüsszel? Mert ugye most kettős a dolog. Kilenc évig szolgált ott, és akkor most igazságügyi miniszterként odamegy támadónak?
Varga Judit: Nem a támadás oldaláról, inkább azt mondanám, hogyha nemtelen támadás ér minket, azokat vissza kell utasítani, és felhasználva a jog eszközét, most az Igazságügyi Minisztérium teljes szakértelme segíti ezt a munkát, hiszen Európa egy nagyon bonyolult rendszer, érteni kell ott a játékszabályokat, és nagyon fontos, hogy a jövőben a magyar érdekeket, amelyekre a választók felhatalmazták a kormányt a legutóbbi európai parlamenti választáson, a legjobb tudásunk szerint szolgáljuk. Itt nagyon fontos (...)
Mv: Kérem segítsen abban egy picit, és majd fejtsük is ezt ki, hogy hogyan lehet, pontosan azért, mert ismeri, hogyan lehet megnyerni ezeket a vitákat? Ön ugye azt nyilatkozta, hogy a migráció megállítása, a keresztény kultúra és keresztény értékek védelme, illetve a nemzetek kölcsönös együttműködésére és tiszteletére épül az önök gondolkodása szerint az Európai Unió. Ebben is van vita?
Varga Judit: Ebben számunkra nincs vita, ez egyértelmű, ez egy álláspont...
Mv: Itt a folyosókra gondolok.
Varga Judit: Ez egy álláspont Európában, és hogyha betartjuk az Európai Unió szabályait, akkor ez egy legitimálás pont, és azért fogunk küzdeni, hogy ez minél inkább, minél több döntés tekintetében előtérbe kerüljön, hiszen itt nagyon sokféle dosszié fut egyszerre. Mindennapjainkat érintő jogalkotásról van szó, és ezek az ideológiai különbségek igenis szerepet játszanak ebben, és azért fogunk küzdeni, hogy minden egyes döntési pontnál ezek a tényezők jussanak előtérbe.
Mv: Melyik ebben a legerősebb, vagy melyik az, amelyikben leginkább kell a magyar álláspontot képviselni, a migráció megállítása, vagy pediglen a keresztény kultúra védelme?
Varga Judit: Szerintem egyszerre érvényesül minden. A legeslegfontosabb az, hogy a nemzetek egymást kölcsönösen tiszteljék, ne legyen kettős mérce, ne legyen az, hogy csak azért, mert valami éppen Európában a fősodor, amiatt nem fogadunk el más nézeteket. Nekünk nagyon fontos az, hogy betartsuk azokat a szerződéses kereteket, ahol megvan, hogy mi tartozik tagállami kompetenciába és mi az, amelyet megosztott hatáskörként gyakorolhat az Európai Unió. Ezeket nem szabad áthágni, vagy ahol ilyen próbálkozás van, azt erősen vissza kell verni.
Mv: Kicsit evezzünk magyar vizekre. Ugye az is megjelent, hogy számos változtatást tervez. Az annak köszönhető, hogy az elődjével elégedetlen, vagy pediglen folytatni kívánja azt a politikát, csak kiegészíti?
Varga Judit: Nem tudom, hova ment a hangsúly. Ugye azzal kezdtem, hogy szeretném az elődöm által megkezdett szakmai munkát folytatni. Ugye Trócsányi László miniszter úr híres nemzetközi jogász, nagy szakmai tekintély, tehát fel van téve a léc számomra, hogy a nyomdokaiba léphessek. Mindenképpen szeretném ezt a munkát folytatni. Ugye nagyon sok kódex reformjára került sor az elmúlt években, ezeknek a hatályosulását mindenképpen figyelni szeretném párbeszédben a hivatásrendekkel, a szakmával, hiszen a legfontosabb, hogy azok, akik a mindennapjaikban használják a jogszabályokat, alkalmazzák, azoknak a visszajelzéseire odafigyeljünk, és számos egyéb területen megkezdett munkát is szeretném folytatni.
Mv: Ez azt jelenti, és majd mindjárt belemegyünk a területekbe, ez azt jelenti, hogy első és legfontosabb feladat elfogadtatnia saját magát a szakmán belül?
Varga Judit: Ez szerintem egy szolgálat, a tisztség, amelyet kaptam, és amellett, hogy hatalmas megtiszteltetés, hatalmas alázattal próbálok efelé fordulni, és számomra mindig is a munka volt az első, és mindent a munkán keresztül közelítettem meg. Számtalan nagyon-nagyon jó szakember van a minisztériumban, az ő szaktudásukra alapozva szeretnék a mindennapjaimban dolgozni, mindenkit meghallgatva, hiszen ez egy csapatmunka, a minisztérium is.
Mv: Amelynek élére érkezik, illetve érkezett. Ha megnézzük, akkor ugye az is már napvilágot látott, hogy tervezi az igazságügyi dolgozók bérrendezését. Ez pontosan mit jelent, és mikortól várható, és milyen mértékben?
Varga Judit: Kinevezésemkor ígéretet kaptam a miniszterelnök úrtól, hogy a régóta méltatlan helyzetben levő igazságügyi béreket rendezzük. Erre a közeljövőben sor fog kerülni.
Mv: Tehát pontos dátumot nem tud, csak azt, hogy a munkát elkezdte, és előbb-utóbb ez meg fog történni.
Varga Judit: Így van. A másik terület, amelyben szintén megjelent, mármint ön mondta, hogy a törvények magas számát kívánja csökkenteni. Ennek mi az oka, és valóban meg fog-e ez valósulni?
Varga Judit: Ugye ennek több oka is van. Alapvetően itt az Európai Unió egy hatalmas jogalkotási gyár, amelyet ugye minden nemzeti jogrendszerbe át kell ültetni, ezeket az uniós aktusokat. Ez is egy hatalmas terhet jelent, hogy folyamatos jogalkotási kihívással kell szembenézni. Emellett pedig a törvények és a rendeletek aránya kell, hogy egy egészséges szinte visszaálljon, ami a keret jellegű szabályozást illeti, azt a törvény(...)
Mv: Mit jelent, hogy egészséges szint? Tehát mit ki érzékeli, hogy mostantól kezdve a törvények és a rendeletek egészséges arányban vannak, párhuzamban vannak a magyar társadalom igényeivel?
Varga Judit: Patikamérlegen mérve erre a kodifikátorok biztos, hogy nagyon pontos választ tudnak adni. Itt sokkal fontosabb, hogy a mindennapi életünkben érezzük azt, hogy ne kelljen száz oldalakat átböngészni ahhoz, hogy megtudjuk, hogy hogyan kellene akár a vállalkozásunk adminisztrációját intéznünk, vagy állampolgárként mennyi órát vesz igénybe az, hogy megértsük a ránk vonatkozó jogszabályokat.
Mv: Mennyire kell önöknek, és önnek főleg a digitális világot hallani? Hiszen, ha megnézzük az elmúlt időszakot, akkor látható, hogy a bíróságok, a jogalkotó és jogalkalmazó intézmények nyitottak egyfajta digitális verzióra, könnyebb felhasználhatóság, felhasználóbarátabb megoldások a jogszabályok tekintetében is, ezt kívánja folytatni?
Varga Judit: Természetesen, hiszen a 21. században vagyunk, és nagyon fontosnak tartom, hogy a modern világ kihívásaira a hazai jogrendszer is megfelelő válaszokat adjon.
Mv: Ugye sporthasonlattal kezdtük, egy kicsit maradjunk akkor a sporthasonlaton a végén is. A versenyképességünk, ha a jog oldalt nézzük, hogyan maradhat érvényben, mit kell önnek ezért tennie?
Varga Judit: Hát a versenyképességet eleve az segíti, hogyha ugye angolul, vagy brüsszeli nyelvjárással cutting red tape, ugye az adminisztrációs bürokrácia visszavágása, az egy nagyon erős versenyképességet fokozó hatás, úgyhogy itt is a dereguláció, vagy a megfelelő törvények és rendeletek megfelelő aránya itt is segíthet. És ugyanúgy akár a gazdasági társaságok szabályozására vonatkozó törvényeket úgy, vagy akár csőd- és felszámolási eljárás szabályait úgy alakítani, hogy minél inkább a versenyképesség legyen előtérben a működésben maradás (...)
Mv: Tehát a cégek életét kívánják segíteni.
Varga Judit: Például. Igen.
Mv: Végére egy személyes kérdés. Amikor megtudta, hogy miniszter lesz, mit szólt hozzá, és a család mit szólt? Mert az is nagyon fontos, akik támogatják önt.
Varga Judit: Igen. Őt napot gondolkodtam azon, amikor miniszterelnök úr felkért erre a pozícióra, és elsődlegesen a családi kihívások voltak, amelyeket meg kellett fontolnom, hiszen nem szeretném, hogy azzal, hogy bejön egy miniszter a családba, azzal egy anya távozzon ebből a családból, úgyhogy mindenképpen meg kellett beszélnem családommal, szüleimmel, hogy hogyan tudnak a jövőben úgy segíteni, hogy a lehető legkisebb hátrány érje emiatt a három kisfiamat és a családomat.
Mv: Miniszter asszony, köszönjük szépen, hogy elfogadta a megkeresésünket.
Varga Judit: Köszönöm szépen.