Trócsányi László miniszter Patyi András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora felkérésére elvállalta az Országos Tudományos Diákköri Konferencia védnökségét. A tárcavezető ebből az alkalomból írt köszöntője a Bonum Publicum folyóirat 2015. márciusi számában jelent meg.

Örömmel tettem eleget Patyi András rektor úr felkérésének, és vállaltam el az Országos Tudományos Diákköri Konferencia, ismert rövidítésén az OTDK védnökségét. Igazságügyi miniszterként – és egykor volt gyakorló ügyvédként is – elköteleztem magam a jogászképzés színvonalának emelése mellett. Egyre összetettebb világban élünk, amely egyszerre tágul és zsugorodik. Tágul, mert életünkre egyre nagyobb hatással vannak olyan távoli események, és folyamatok, amelyek megértése – és ha lehet, befolyásolása nélkül – a társadalmi és gazdasági életben aligha állhatunk sikeresen helyt. Ám zsugorodik is, mert az internet és a fapados járatok az eladdig távolinak tűnő pontokat is közel hozzák vagy visznek közel minket hozzájuk. A globalizációt kormányozni és szabályozni kell, különben a folyamat (ön)pusztítóvá válik. Ennek egyik legfontosabb eszköze a jog. A jog olyan a gazdaság, mint a matematika a fizika számára: nyelv, amelyen le lehet leírni, átláthatóvá és kiszámíthatóvá tenni a gazdasági és társadalmi jelenségeket.

E sorokat a Bonum publicum c. folyóirat számára írom. A cím jelentése: közjó. Ez világos hitvallást fejez ki a Nemzeti Közszolgálati Egyetem részéről. Ám míg a magánjavak és magánérdekek létezése nyilvánvaló, addig a közjó létezéséhez szükséges, hogy legyenek, akik hisznek benne, képesek és készek is képviselni. A közjó ezért elválaszthatatlan a közbizalomtól: attól a hittől, hogy a közintézmények a közjót és közérdeket, nem pedig magán és részérdekeket képviselnek, és hogy a jog is ennek szolgálatában áll. A jogrend iránti bizalom nem elvont, hanem végső soron a jogászokba és a közigazgatásban dolgozó más szakemberekbe vetett bizalomtól függ. Ennek erősítéséhez mind szakmai, mind emberi kvalitásaikat tekintve magas fokon álló jogászokra van szükség. Akik az OTDK-n tudásukat összemérik, vállalták, hogy megmutatják – talán legfőképpen önmaguknak – hogy a csúcsra vezető úton meddig jutottak.

Kívánok mindenkinek sikeres, de legfőképpen építő és tanulságos vetélkedést!