Trócsányi László a Kossuth Rádió Határok Nélkül című műsorának adott interjút 2016. augusztus 19-i lendvai látogatásán.
Mv: A muravidéki Lendván a helyi magyarokkal ünnepelte Szent István államalapító királyunk ünnepét Trócsányi László igazságügyi miniszter, augusztus 19-én. Előtte találkozott szlovén kollegájával, és a muravidéki magyarság képviselőivel. A Muravidéki Magyar Rádió munkatársa, Fehér Ilona összeállításában először a minisztert halljuk.
Trócsányi László, igazságügyi miniszter: Egy óriási erőfeszítés az, hogy kistelepülésekben sokszor 300-350 fős közösségben fönntartani azt a kohéziót, ezt a magyar kormánynak mindenféleképpen el kell ismernie. Beszéltünk a problémákról is, azt, hogy a kultúra önmagában nem elegendő. Tehát ahhoz, hogy egy közösség megmaradjon, ahhoz a gazdaságot is ugyanúgy kell építeni, és ebben számítanak Magyarország, illetőleg a magyar kormánynak a támogatására is, hogy Délvidékhez hasonlóan, vagy Kárpát-aljának a támogatásához hasonlóan, a muravidéki magyarság is részesüljön támogatásban a gazdaságfejlesztési programban. Ahol van munka, ott lehet alapvetően fejlesztésekben gondolkodni. A kultúra és az oktatás alapvető fontosságú, tehát azt nem szabad elhanyagolni és elfelejteni, és annak a jelentőségét lebecsülni. De emellett mindenféleképpen fontos azon gondolkodni, hogy milyen egyéb gazdasági támogatást tud Magyarország nyújtani az itteni közösségnek. Én azt gondolom, hogy ebben a magyar kormány elszánt, hisz ténylegesen, ahogy a Délvidéknek is nyújt támogatást, ugyanígy apránként, lassan, ahogy a költségvetés, a magyar költségvetés megengedi, ugyanúgy fontosnak tartja, hogy támogassa a határon túli közösségeket más aspektusból is. És erről is szót ejtettünk ma.
R: A muravidéki magyarság támogatásának elősegítéséhez nagymértékben hozzájárul majd a közeljövőben megnyitásra kerülő lendvai főkonzulátus, mondta a miniszter.
Trócsányi László: Pályázatok, oktatás, kultúra, gazdaság. Hogyan lehet ezt megvalósítani? Valamint ezen kívül nyilvánvalóan odatartoznak, hogy aki magyar állampolgárságot akar fölvenni, annak az ügyét is intézi, Magyarországgal bizonyos közjogi kapcsolatok léteznek, ezeket ugye ápolnia kell, és elő kell segíteni, hogy ez a közösség, ez a terület az anyaországhoz sok szállal kötődjék. A magyar közösségnek van egy önigazgatáson alapuló erős belső kohéziója, és egy igénye ahhoz, hogy Magyarországhoz, az anyaországhoz kapcsolódjon, és megtartsa a magyar nemzetiségét, megtartsa a nyelvet, és magyarul tudjon beszélni, magyarul hallgasson rádiót, magyar adókat tudjon fogni. Egyfajta, ha szabad így mondanom, szakágon való kapcsolódás mindennapossá váljon.
R: A Templom téren levő Szent István szobornál zajlott az ünnepi megemlékezés, ahol a Szent István kard másolata is megtekinthető volt. Ünnepi beszédet Horváth Ferenc, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség elnöke mondott. Az itt élő többségi nemzet és a nemzetiség együttélésének fontosságára mutatott rá, ami hozzásegítené a vidéket ahhoz, hogy kitörjön a legkevésbé fejlett vidék státuszából.
Horváth Ferenc, elnök, Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség: A magyar kormányzat által jóváhagyott gazdaságfejlesztési stratégiának kezdete a jövő évben a muravidéki magyar közösségként való megmaradásának egyik utolsó esélye. Viszont akkora esély, amekkorát még ez a közösség nem kapott. S hogy ne legyek igazságtalan, Szlovénia is gazdaságfejlesztési támogatást biztosít a kétnyelvű területre. Ha ezt a két forrást okosan használjuk fel, és új munkahelyeket tudunk teremteni, az minden muravidékinek előnyére válik, nemzetiségtől függetlenül.
R: A közönséget megszólította Szilágyiné Bátorfi Edit, Magyarország szlovéniai nagykövete is. Egyebek közt hangsúlyozta, hogy a magyarság ezer év alatt megtanulta, hogy milyen tragikus következményei vannak annak, ha megváltozik egy állam etnikai, vallási, kulturális összetétele, ha idegen hatalmak árnyékában kell élnie.
Szilágyiné Bátorfi Edit, Magyarország ljubljanai nagykövete: Ma már nem mondhatjuk, hogy nem érdekel minket, mi történik valahol a világ másik végén, mert ma már mindent tudhatunk róla. Minden itt van a zsebünk mélyén lapuló telefonban. Mint ahogy mi is ott vagyunk egy-egy, valaki más zsebében lapuló telefonban a világ másik felén. Miközben a lendvai vasút újraélesztésével, utak építésével foglalkozunk, nem vesszük észre, hogy a digitális világ már vasúttal, vagy anélkül, bárhová elröpít minket, és bárkit iderepít hozzánk. Nem készültünk fel erre sem. Kik lehetnek segítségünkre? Azok, akik közül ma csak páran ünnepelnek velünk, a huszonéves fiatalok, akik együtt lélegeznek ezzel a technológiával. Hozzájuk kellene Szent István üzenetét eljuttatni, talán leginkább az Imre herceghez szóló intelmek közül néhányat. Hiszen nekik épül az ország, és akkor bizakodva nézhetünk a jövőbe.
Mv: Szilágyiné Bátorfi Edit, Szlovénia nagykövetét, előtte a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség elnökét, Horváth Ferencet és Trócsányi László igazságügyi minisztert hallottuk.