„A tiszteletadás mellett ez a nap honvédelmünk jelenének és jövőjének is ünnepe”– mondta Vargha Tamás honvédelmi miniszterhelyettes május 17-én, a honvédelem napja alkalmából rendezett koszorúzáson a budapesti Dísz téren.

Fotó: Dévényi Veronika

A szabadságharc egyik legnagyobb honvédsikerének, Budavár 1849. május 21-ei visszafoglalásának emlékére emelt Dísz téri honvédszobornál tartottak megemlékezést és koszorúzást. Az eseményen – amelyen részt vett Korom Ferenc altábornagy, Honvéd Vezérkar főnök is - Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes mondott ünnepi beszédet.

Vargha Tamás rámutatott: Buda visszafoglalása nem csak a hadisiker okán volt különösen jelentős esemény, hanem azért is, mert a 170 esztendővel ezelőtt alakult Magyar Honvédség katonái ekkor bizonyították be igazán, mennyit érnek. „Egy olyan hadseregben szolgáltak, amely abban a lázasan forrongó másfél esztendőben nemzetünk, sőt Európa legjobbjait tömörítette, amely újoncból harcedzett, hátrálóból ellentámadó, lenézettből példaértékű lett 1849 tavaszára” – mondta a miniszterhelyettes.

Fotó: Dévényi Veronika

A tárca parlamenti államtitkára párhuzamot vont a hazáért hősi halált halt elődök és napjaink honvédei között. „Emléküket megőrizve és ápolva visszük tovább a haza- és hivatásszeretetet, hiszen a tiszteletadás mellett a honvédelem napja honvédelmünk jelenének és jövőjének is ünnepe. A magyar társadalom ismeri és elismeri a Magyar Honvédséget. Jelenünk katonái bizonyítottak és bizonyítanak alapító elődeiknek, bizonyítottak és bizonyítanak szövetségben, s ami a legfontosabb: bizonyítottak és bizonyítanak honfitársaiknak” - hangsúlyozta Vargha Tamás.

Fotó: Dévényi Veronika

A parlamenti államtitkár beszéde és a kegyeleti imák után a tárca, a honvédségi és társadalmi szervezetek képviselői megkoszorúzták a honvédemlékművet. A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség közös koszorúját Vargha Tamás miniszterhelyettes és Korom Ferenc altábornagy, Honvéd Vezérkar főnök helyezte el.

A megemlékezés a Várban, a Fehérvári rondellán álló Görgey-szobornál koszorúzással folytatódott, majd az Esztergomi rondellán ért véget, ahol katonai tiszteletadás mellett vonták fel a nemzeti lobogót a hagyományőrzők ágyúlövéseivel.